18. juuni 1997 kell 22:00

Börs otsustab Rakvere aktsiatega kauplemise

Väärtpaberiinspektsiooni direktori kohusetäitja Indrek Jakobson ütles, et inspektsioon tegeleb Rakvere lihakombinaadi aktsiatega juba kuu aega ja kriminaalasja algatamine oli vältimatu uurimise edasiseks jätkamiseks. Jakobson lisas, et ta ei saa uurimise huvides jagada informatsiooni kahtlusaluste kohta.

Jakobsoni sõnul tegeleb väärtpaberiinspektsioon ka nende lihakombinaadi aktsiaid ostnud isikutega, kelle nimed avaldas Äripäev 21. mail. «Ent see nimekiri pole kaugeltki täielik,» väitis Jakobson.

Äripäeva andmetel omandasid 14. ja 15. mail suures koguses Rakvere lihakombinaadi aktsiaid kombinaati haldava ASi ETFC Grupp suurosaniku ASi Talinvest tütarfirma Talinvesti aktsiafond ja Talinvesti Varahalduse ASi kliendid. Peale nende ostis lihakombinaadi aktsiaid ka ETFC Grupi teise suurosaniku, ASiga Epeks varem omanike kaudu seotud Epeks Transpordi AS. Aprilli lõpust kuulub Epeks Transpordi AS kahele eraisikule, Küllo Kurvitsale ja Toomas Tirule. Suurimad aktsiate ostjad olid 14. ja 15. mail Ühispanga repokonto ning maksuvabad firmad Komek Invest Ltd ja WW Edge Productions LLC.

Kriminaalasja algatamise põhjus on konfidentsiaalset informatsiooni omanud isikute tehtud väärtpaberitehingud perioodil, kui selle informatsiooni valdamine võis mõjutada väärtpaberite hinda, ütles Jakobson. Tema sõnul on selline kriminaalasi pretsedent, mille uurimise tahab väärtpaberiinspektsioon koos politseiga edukalt lõpetada.

«Kauplemise peatamine Rakvere lihakombinaadi aktsiatega pole pikaajaline,» ütles Rain Semper Tallinna börsilt. Tema sõnul peatati kauplemine aktsiatega, et ära hoida võimalikku spekulatiivset kauplemist ettevõtte aktsiatega ajal, kui informatsioon kriminaalasja algatamise kohta polnud veel täielik.

Eile langesid Tallinna börsil kaubeldavate aktsiate hinnad. Hansapanga aktsiaturgude juht Tõnu Pekk pidas vähetõenäoliseks, et aktsiahindade langus oli seotud Rakvere lihakombinaadi aktsiatega kauplemise peatamisega. «Pigem oli aktsiahindade langus loomulik pärast senist suuremat tõusu,» kommenteeris ta. Peki sõnul on Rakvere lihakombinaadi aktsiatega kauplemise peatamine pigem hea uudis, kuna see näitab, et Eestis tegeletakse aktiivselt sisetehingute uurimisega.

ASi Rakvere Lihakombinaat peadirektor Peeter Maspanov ütles, et ta sai kombinaadi aktsiatega kauplemise peatamisest teada alles ajakirjanduse vahendusel. «Ma ei näe, et see mõjutaks ettevõtte tegevust,» kommenteeris Maspanov. Ta ütles, et ei saa aru, miks börs sellise otsuse tegi, sest kuu aega tagasi polnud börsil pretensioone lihakombinaadi aktsiatega kauplemise suhtes.

Indrek Jakobson ütles, et väärtpaberiinspektsioon tegi politseile kriminaalasja algatamise avalduse juba 30. mail. Eile teatas politsei avalikult kriminaalasja algatamisest. Jakobsoni sõnul kulus vahepealne aeg selleks, et väärtpaberiinspektsioon ja politsei saaksid juurdluse käigus tehtava koostöö osas kokku leppida.

Jakobsoni sõnul ei saa siseinfo põhjal aktsiaid ostnud isikute kohta algatada kriminaalasja väärtpaberituru seaduse alusel ning seetõttu on kriminaalasja algatamisel aluseks võetud kriminaalkoodeksi paragrahv 161, mille järgi on karistatav ametiseisundi kuritarvitamine.

Peeter Maspanov väitis, et tema informatsiooni Riia lihakombinaadi ostmise kohta ei lekitanud. Ta lisas, et tema teada ei teinud seda ka viimasel Rakvere lihakombinaadi nõukogu istungil osalenud kuus ettevõtte nõukogu liiget. «Minu arvates pole need tehingud üldse märkimisväärsed,» ütles Maspanov.

Hetkel kuum