24. juuli 1997 kell 22:00

Venemaa lubab avada oma siseturu

USA avaldas märtsis toetust Venemaa liitumisele WTOga tuleva aastal ning Venemaal on peareformaator, esimene asepeaminister Anatoli T?ubais võtnud Vene-WTO läbirääkimised oma isikliku kontrolli alla.

Venemaa väliskaubanduse ministri esimene asetäitja Georgi Gabunja teatas sel nädalal Genfis, et Moskval on kavas teha sügisel ettepanek väliskaupade, sealhulgas põllumajandussaaduste, vabamaks pääsemiseks Vene turule. Aasta lõpus tahetakse aga esitada teenuste liberaliseerimise ettepanek.

Ekspertide hinnangul on põllumajandussaaduste impordi ning teenuste ning eriti tundlike finantsteenuste liberaliseerimine Venemaa valitsuse jaoks kõige keerulisemateks valdkondadeks, kui Vene ja WTO läbirääkimised tõsise hoo sisse võtavad.

WTO liikmeks pürgijatel ei piisa, kui nende kaubandusseadused on viidud vastavusse rahvusvaheliste vabakaubandusreeglitega, vaid neil tuleb kahepoolsel alusel kooskõlastada turu avamise konkreetsed abinõud kõigi oma peamiste kaubanduspartneritega. See protsess ei saa alata enne, kuni Venemaa pole esitanud oma konkreetseid pakkumisi, kinnitas WTO esindaja.

Samal ajal kui läbirääkimistel WTOga lubab Venemaa importi liberaliseerida, teatas peaminister Viktor T?ernomõrdin eile, et kui Euroopa Liit lähiajal ei otsusta soodustada Vene tekstiilkaupade müüki Euroopa riikidesse, kehtestab Venemaa ELi liikmesriikide tekstiiltoodetele piirangud. Sama põhimõte kehtib ka teiste kaupade kohta, lisas ta.

Viibides 17.--19. juulini Brüsselis, olevat Venemaa peaminister saavutanud Euroopa komisjoni esimehe Jacques Santeriga kokkuleppe tekstiilikaubanduse lepingu sõlmimiseks. T?ernomõrdini hinnangul on aga Euroopa Liit konkurentsi kartuses lepingu sõlmimise vastu. FT-RIA NOVOSTI-ETA

Hetkel kuum