12. august 1997 kell 22:00

Autokeskuses läks palavaks

Asukoht:- Tartu Aardla 25A

Tellija:- AS Esma Auto

Peatöövõtja:- AS Linnaehitus

Arhitekt:- Uko Künnap

Projekteerija:- AS Tari

Alltöövõtjad:- AS Stik, AS Numen, AS Even, OÜ Kromax, OÜ Märja

Ehituse üldpind:- 900 m²

Tööde kestus:- 3,5 kuud

Maksumus:- 6 mln krooni

Tartus avatud uut Mazda keskust ähvardas kasvuhooneefekt, mille projekteerijad ehituse käigus ventilatsiooni ümber korraldades suutsid kõrvaldada.

Maja fassaadi ilmestab eenduv klaasist trepikoda. Peale valmimist oli trepikojas viibimine aga raske. Projekteerimisfirma ASi Tari projektijuhi Erri Varrese sõnul ületas tekkinud kasvuhooneefekt tunduvalt plaanides ettenähtu. Tavalise klaaspaketiga trepikojas oli palavust 40 kraadi. Klaaside vahetamine selektiivklaaside vastu oli kallis, klaasidele peale kleebitavate peegeldavate kilede toimes ei oldud aga kindlad. Seetõttu otsustati ümber muuta trepikoja ventilatsioon.

Erinevalt teistest viimasel ajal valminud autokeskustest on Mazda keskuse kandekonstruktsioonid kivist. Betoonpostide ja betoonvahelagede kasuks otsustati põhjusel, et tuleohutusele vastavad metallkonstruktsioonid oleks tõstnud ehituse maksumust.

Kahekorruselises hoones on pinda 900 m². Funktsionalistlikke printsiipe jälgiv lahendus on lakooniliselt must-valge, avatäited on grupeeritud suuremateks pindadeks.

ASi Linnaehitus projektijuhi Ain Rebase sõnul oli ehitus tellija poolt hästi ette valmistatud, mis võimaldas selle valmis ehitada vaid kolme ja poole kuuga.

Hetkel kuum