12. august 1997 kell 22:00

Silmet ootab riigi otsust

Muldmetalle tootva Silme-ti suuromanik Ephag üritab Silmeti aktsiakapitali mahakandmise teel tõrjuda riigi välja tehase omanike ringist. Silmetiga seostatakse ka ekspeaminister Tiit Vähi ärihuve.

Toimetuse hinnangul peaks riik tuumikinvestori soovile vastu tulema ja Silmeti aktsiatest loobuma. Kunagine otsus säilitada ettevõttes 35 protsendi suurune osalus oli vale.

Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet on tunnistanud, et osaluse säilitamine oli tingitud poliitilistest põhjustest. Mingit majanduslikku põhjendust ei olnud. Seda näitab ka praegu tehase ümber toimuv.

Esmaspäeval otsustasid Silmeti aktsionärid kanda maha senise 7,4 miljoni krooni suuruse aktsiakapitali ja määrasid uueks ettevõtte minimaalseks aktsiakapitaliks 40 miljonit krooni. Sama suure summa kohustus Ephag erastamislepingu järgi Silmetisse investeerima esimese poolaasta jooksul.

Kui riik soovib oma osalust säilitada, peab ta Silmeti aktsiakapitali investeerima 21,5 miljonit krooni. Mäletatavasti maksis Ephag 65 protsendi aktsiate eest 26 miljonit krooni.

Toimetus soovitab riigil oma osalusest loobuda uute Silmeti aktsiate märkimisõiguse müügi teel. Kõigepealt võiks märkimisõigust pakkuda neile viiele huvigrupile, kes osalesid peale Ephagi Silmeti erastamisel.

Riigi osaluse säilitamist Sil- metis on põhjendatud sellega, et tehas on Sillamäel suurim tööandja. On avaldatud kartust, et kui Ephagil ei õnnestu tehast korralikult tööle panna, siis võivad uued omanikud üritada ettevõtet mõnele konkurendile maha müüa. Konkureeriv ettevõte võib Sillamäel asuva tehase osta eesmärgiga see pankrotti ajada ja seisma panna.

Selline tulevikustsenaarium on vähe tõenäoline ja seda peaks aitama välistada ka erastamisleping, milles uus omanik on võtnud endale 560 miljoni krooni suuruse investeerimiskohustuse ja on lubanud jätkata sarnast tegevust.

Erastamisagentuurile esitatud äriplaan näeb küll ette muldmetallide tootmise vähendamise, kuid samas on uus omanik lubanud Silmetis käivitada mõne uue tootmise. Ephag on kavatsenud alustada püsimagnetite tootmist.

Silmeti suuromanikud on avalikkusele seni teatanud, et Ephagi aktsiatest kuulub 40 protsenti Magnum Grupile ja 60 protsenti väliseesti ärimehele Thomas Waldinile. Mõlemat osanikku seostatakse tihedalt Koonderakonnaga. Waldin on Koonderakonna esimehe Tiit Vähi väga hea sõber, Magnum Grupp on aga ühe teise firma varjus spondeerinud erakonna valimiskampaaniat.

Tegelikult on Ephagil vähemalt kolm omanikku, kuid kellele on pärast Silmeti ostmist aktsiaid müüdud, seda ei ole Magnum Grupi üks omanik ja Ephagi juhatuse esimees Margus Linnamägi nõustunud avalikustama.

Mitmed allikad on Ephagi omanikeringiga sidunud ka Tiit Vähit ja RETi Arengugrupi ühte omanikku Mehis Pilve. Kas see ka nii on, selle kohta täpsed andmed puuduvad. Fakt on aga igatahes see, et mõlemad mehed on pärast erastamist osalenud Silmeti omanike ja tegevjuhtkonna nõupidamistel.

Pilv on näiteks teinud ettepaneku lõpetada muldmetallide tootmine ja seadmed vanarauaks müüa. Kuid seda ettepanekut ei olnud võimalik teostada seadmete radioaktiivsuse tõttu.

Väidetavalt oli Silmeti ümber toimuv ka üheks põhiteemaks Vähi ning praeguse peaministri Mart Siimanni hiljutisel kohtumisel, mis toimus restoranis Gloria.

Hetkel kuum