4. september 1997 kell 22:00

?veitsi hiidkontsern ostis osa Leks Kindlustusest

Leks Kindlustuse juhatuse esimees Raul Kastan ütles, et 3. oktoobril Tallinnas allkirjastatava lepinguga ostab Swiss Re Tallinna Pangalt 629 880 Leksi aktsiat hinnaga 22,7 mln krooni, mis teeb ühe aktsia hinnaks 36 krooni. Leksi aktsia nimiväärtus on 10 krooni ja turuhind väärtpaberibörsil on kõikunud viimastel päevadel 60 krooni ümber.

«Niivõrd nimeka aktsionäri lisandumisel on loomulik, et hind jääb 15--20 protsenti alla turuhinna,» märkis Kastan. «Pealegi algasid läbirääkimised Swiss Re'ga aprillis, mil aktsia hind oli 38--40 krooni.»

Kastani sõnul võidab Leks tänu Swiss Re'le eeskätt usaldusväärsuses, sest Swiss Re on olnud maailma edasikindlustusturu liidreid tervelt 137 aastat. «Vaieldamatult on tegemist seni kõige tõsisema aktsionäriga Eesti kindlustusturul,» nentis Kastan.

Swiss Re kogus mullu preemiaid 138 miljardit Eesti krooni ning bilansimaht oli aastavahetuse seisuga 632 miljardit krooni.

Kastani sõnul ei ole Swiss Re'l plaanis oma osalust Leksis lähitulevikus veelgi suurendada. «Ostetav aktsiakogus annab piisavalt sõnaõigust Leksi asjades kaasarääkimiseks,» tõdes Kastan.

Swiss Re esindaja Balti riikides Matti Klaar ütles, et Swiss Re peakorter teeb tehingu kommenteerimiseks pressile avalduse täna pärastlõunal. «Praegu võin öelda vaid seda, et osalus Leksis absoluutselt ei mõjuta meie senist edasikindlustustegevust Tallinnas ja Balti riikides,» kinnitas Klaar. «Mina jään erapooletuks ja töötan kõigi klientidega täpselt nagu seni.»

Klaari sõnul kuulus Swiss Re'le kuni 1995. aastani paarkümmend otsekindlustusfirmat üle maailma, mis kõik ühekorraga maha müüdi. «Swiss Re langetas tookord põhimõttelise otsuse mitte omada otsekindlustuskompaniide enamusaktsiaid, keskendudes üksnes edasikindlustusele kui oma põhitegevusele,» rääkis Klaar. «Otsus ei puudutanud aga vähemusaktsiate omamist.»

Klaar ütles, et Swiss Re kontsern on loonud spetsiaalse fondi investeerimaks huvitavatesse projektidesse uutel turgudel. «Swiss Re tegutseb praegu rohkem kui sajas riigis,» lausus Klaar.

Raul Kastan teatas, et Swiss Re osalus Leksis on mõlemale poolele oluline kogu Balti turu hõivamiseks. «Swiss Re soov on luua Balti riikides tugev edasikindlustusvõrk,» ütles Kastan. «On selge, et kõige paremini saab Swiss Re enda jaoks uuest turust selge pildi vahetult meie kui otsekindlustusfirma kaudu.»

Kastani väitel on Leksi ja Swiss Re strateegiline ettekujutus Balti riikides laienemisest küllaltki sarnane ning seisukohtade ühtlustamiseks jätkusid Zürichis läbirääkimised eile õhtul ja täna hommikul.

«Lepingule allakirjutamisel vaatasid Swiss Re esindajad tõsiselt minu otsa, et kas me ikka oleme võimelised küllalt kiiresti käivitama oma tütarfirmad teistes Balti riikides,» rääkis Kastan. «Nüüd peame oma müüki Balti riikides oluliselt aktiviseerima.»

Leks Kindlustusele kuulub seni 55 protsenti Läti kindlustusseltsi Saules Laiks aktsiatest. Kastani väitel on turuanalüüs tehtud ka Leedu kohta ning sealsele turule mineku otsus peaks tehtama veel tänavu.

Hetkel kuum