Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Elmar Lepa töö ja hobi on äri

  Lepa nime saadavad küsitletute iseloomustused «populaarne, kuid Pärnumaale vähe investeerinud», «sümpaatne ja mitmekülgne mees», «üks väheseid ärimehi, kes on jõudnud Pärnust Tallinna».
  Pärnu abilinnapea Väino Moor tõdeb, et Elmar Lepp on praegu veel pigem populaarseim kui mõjukaim ärimees. Viimane on tema sõnul Pärnus alles kujunemas.
  «Seda on rõõm kuulda,» lausub Elmar Lepp telefonis, kui kuuleb, et Pärnumaa inimesed peavad teda üheks mõjukamaks ärimeheks. Lepp ei varjagi, et ajakirjanduse tähelepanu talle meeldib, ärimehele on tuntus vajalik.
  Lepad elavad neljatoalises korteris ja isegi ei unista enda majast. Külalisi võõrustatakse suvilas.
  Milleks mulle maja, kui ma ainult ööbin seal, ei mõista Elmar Lepp inimesi, kes ajavad äri selleks, et osta maja või auto. Maja või auto ei teeni ju raha, peab ta investeerimist isiklikku varasse mõttetuks.
  Kui vahepeal proovis Lepp kätt ka Ühispanga aktsiatega mängides, siis nüüdseks on ta sellest loobunud. Aktsiad müüs ta maha ja saadud raha investeeris firmasse.
  Investeerimisel on Lepp muutunud viimaste aastatega tunduvalt ettevaatlikumaks. Osanikuks nimetab ta end ainult hulgi- ja jaemüügifirmas Neptun ja Chaplini keskuses. «On mõned veel, kus ma olen osanikuks saanud, sest olen raha laenanud, kuid need ei oma tähtsust,» lisab ta.
  Chaplini keskuse omanikeringi sattus Lepp tänu sõprusele Mark Soosaarega. Kunstist ja kultuurist lugu pidav Lepp suhtleb ka igapäevaelus ärimeeste seltskonnast tunduvalt enam kunstiringkondadega. Pärnu Endla Ameerika-reisi sponseerinud Lepp plaanib näitlejatega koos juba järgmist reisi.
  Lemmiklinnaks peavad Lepad Veneetsiat, lemmikmaaks aga Taid. Siiani on Elmar Lepp idamaade pärlit külastanud 14 korda, sel talvel tahab ta perega ette võtta 15. reisi Taisse.
  Leppade peres on reisimine sedavõrd igapäevane asi, et kui õhtul teatab Elmar abikaasale vajadusest järgmisel Hommikul Hamburgi sõita, siis on tegemist pigem tavapärase asja kui üllatusega.
  Kevadel suurima häältearvuga Pärnu volikokku valitud Elmar Lepp peab volikogu kohaks, kus kohtub teistsuguste inimestega kui igapäevases töös. Apoliitilisusest hoiab ta aga kangekaelselt kinni, kuigi nii üks kui teine erakond on teda ära meelitada üritanud. «Tahaks rääkida enda mõtteid, mitte neid, mida tuleb rääkida,» põhjendab ta oma sõltumatust.
  Põline pärnakas Elmar Lepp alustas äriteed kutsekooli ajal Tallinnas Viru hotelli ümber nätsu ja botastega kaubeldes. Sellest ajast pärineb ka tutvus Jüri Makaroviga. Maalripaberitega Lepp riskis tollal keelatud äriga tegeledes nii suure raha kui vabaduse kaotamisega.
  Tallinnast pärit abikaasa Virve tegeles nooruses iluvõimlemisega. 1986. aastal pani Leppade pere koos ühe tuttava perega Pärnu rannas tööle kogu NSV Liidu esimese videosalongi, kus päeval näidati lastele multifilme, õhtul muunduti diskobaariks.
  Elmar Lepp juhtis salongi tegevust ja oli seal ise baarmen riigitöö kõrvalt. Pärnu ATK esimehe autojuhi kuupalk oli tol ajal 130 rubla, esimese videomaki ostmiseks oli aga vaja 3000 rubla, meenutab ta. Paar päeva pärast salongi avamist tuli Moskvast Gosvideofilmist kohale mees, kes algul nõudis salongi sulgemist, siis aga nõustus tegevuse jätkamisega juhul, kui 80% tuludest läheb neile.
  Järgmise sammuna asutas Lepp Pärnu rannas Sky baari. Sellest ajast saadik on firma pidevalt kasvanud. Praegu kuulub Neptunile neli kauplust Pärnus ja kolm Tallinnas. Suur osa firma sissetulekutest tuleb aga hulgikaubandusest. Parfüüme, kosmeetikat, pesu, maiustusi ja vermutit käivad Lepad ise messidel ja tehastes välja valimas.
  Ärivaimu kasvatatakse ka 15-aastases pojas Tanelis, kes eelmisel nädalal oli esimest korda Saksamaal kaubasaadetisel järel. Kardisõitja Tanel on oma nooruse tõttu veel juhilubateta, kuid autot juhib nii osavalt, et vanemad tunnevad ennast tema kõrval täiesti kindlalt.
  Praegu on Neptuni kuukäive 5 miljoni krooni ringis. Kevadel oli ajakirjanduses juttu, et Pärnumaa rikkaim ärimees on Elmar Lepp. Viimane ise naerab selle peale ja ütleb, et vast ikka populaarseim, arvatavasti aeti segi.
  Kui küsida Lepalt, kui suur Neptuni kasum on, vastab Lepp, et kogu kasum investeeritakse. Jääbki teadmata, kuidas ikkagi meeldivad eestlastele Jaguari parfüümid, Arnaud' ja Constance Carolli kosmeetika või teised Leppade poolt Eestisse toodavad kaubad.
  Musta Honda Legendiga ringi sõitvad Lepad ostavad oma riided välismaa kaubamajadest. Eestis pole aega poes käia, kummutab Virve Lepp mulje, justkui ei sobiks Eestis müüdav kaup. Virve Lepp tunnistab, et tihtipeale on sama kaup välismaal palju odavam kui Eestis.
  Tallinnas on äri ajada lihtsam kui Pärnus, räägib Elmar Lepp. Ometi pole ta Pärnust ärakolimise plaani kunagi pidanud. Päritolult tallinlanna Virve aga lausa vihkab Tallinna, sest suur linn väsitavat. Reisimisega harjunud Virvele ajab hirmu peale juba see, et tööle sõitmiseks tuleks kulutada tund aega. Ise istuks Virve rooli vaid siis, kui suur häda sunniks.
  Vaba aega Leppadel ei ole, kuid suveõhtuseks jahisõiduks Pärnu lahel leiavad Lepad alati aega. Ka diskodel käiakse tihti. «Tuleb koos noortega olla, et ka ise noor püsiks,» lausub Elmar Lepp.
  Virve Lepp ei jõua ära imestada, kuidas Eestis riietuvad kõik inimesed 1. septembrist musta, sest ametlikul on sügis alanud. Olgu siis ilm nii ilus kui tahes. Lepad ise on veendunud, et ka 70aastaselt sõidavad nad ringi mööda maailma ja ajavad äri. «Et ei peaks, «Tervise ABC» käes, kodus istuma ja haiguste tundemärke taga ajama,» on abikaasad ühel meelel.
  Abilinnapea Väino Moor iseloomustab Leppa kui väga seltsivat ja abivalmis inimest, kes on suutnud enda ümber koondada suure hulga sõpru. Lepa äri edu saladuseks peab Moor seda, et Lepp tunnetab oma lage ega hüppa üle varju. «Ta ei lasku madalatesse vaidlustesse, seetõttu elab asju võib-olla ise sügavamalt üle, kuid see jälle viib teda edasi,» räägib Moor.
  Pärnus asuva Härma kaubahoovi omanik Einar Kelder mäletab Elmar Leppa 80. aastate algusest, mil ta ise oli Pärnu Kaluri aseesimees ning Elmar Lepp oli Pärnu ATK esimehe autojuht. «Mäletan, kui ta ükskord koputas vaikselt uksele ja tuli esimehe autole logareid küsima. Sel ajal, kui kõik lõid ukse jalaga lahti ja nõudsid, oli tema vaikne ja tagasihoidlik,» meenutab Kelder.
  Lepp nimetab oma äri põhimõtteks -- usalda, aga kontrolli. Nii ta käibki korra nädalas Tallinnas kõik kolm poodi läbi ja vaatab, kas arvepidamine on korras. Pärnus ei häbene ta isegi poeleti taga seista. Lepp on veendunud, et usaldada saab siiski vaid iseennast, sest niipea, kui silma pealt ära lased, on olukord kontrolli alt väljas. Seepärast ei kasuta Lepp enam ka reklaamibüroode teenuseid. Ka büroo ning kaupluste disain on Elmar Lepa pärusmaa.
  «Reklaamide hüüdlaused kukuvad Elmaril eriti hästi välja,» kiidab Virve abikaasat, osutades Neptuni bussile, kus viskireklaami ilmestab hüüdlause «Joo karv siledaks!».
  Kui tahaks raha teenida, võiks midagi palju lihtsamat teha või siis ainult kaupade maaletoomisega tegeleda, räägib firmaomanik Elmar Lepp ise. «Kauplustes on aga otsekontakt inimestega ning kohe on näha, mis inimestele meeldib, mis mitte,» lisab ta.
 • Hetkel kuum
Villu Zirnask: üle poole ESGst on udukudumine. Saatana advokaadid au sisse!
Kuna eurodirektiividega lisandub ettevõtteid, mis peavad kestlikkusinfot avaldama, siis kehvasti põhjendatud roheinfo kogus pigem kasvab, kirjutab majandusajakirjanik, Äripäeva teemaveebi Finantsuudised.ee juht Villu Zirnask.
Kuna eurodirektiividega lisandub ettevõtteid, mis peavad kestlikkusinfot avaldama, siis kehvasti põhjendatud roheinfo kogus pigem kasvab, kirjutab majandusajakirjanik, Äripäeva teemaveebi Finantsuudised.ee juht Villu Zirnask.
Musk kergitas oma tehistaibu idu väärtuse 18 miljardini
Tesla juhi Elon Muski tehistaipu (AI) arendava idufirma xAI koguväärtus kerkis 18 miljardi dollarini, kui tuntud riskikapitalistid ostsid ettevõttes kuue miljardiga osaluse.
Tesla juhi Elon Muski tehistaipu (AI) arendava idufirma xAI koguväärtus kerkis 18 miljardi dollarini, kui tuntud riskikapitalistid ostsid ettevõttes kuue miljardiga osaluse.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Kohalikud kosmeetikaärid sirutavad tiibu. Ettevõtja: konnatiigis elamise mentaliteedist võiks üle saada Uus artiklisari “Tiir väikeärides”
Ühe jaoks algas kõik isepruunistajast, mida kuskil polnud. Teise jaoks mürgistest liimiaurudest, mis silmi ärritasid. Nüüdseks on neist saanud tõelised maailmavallutajad: kodumaist kosmeetikakaupa võib leida USAst, Dubaist ja üle terve Euroopa ning hoog ei paista raugevat.
Ühe jaoks algas kõik isepruunistajast, mida kuskil polnud. Teise jaoks mürgistest liimiaurudest, mis silmi ärritasid. Nüüdseks on neist saanud tõelised maailmavallutajad: kodumaist kosmeetikakaupa võib leida USAst, Dubaist ja üle terve Euroopa ning hoog ei paista raugevat.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Uusi turge vallutava Eesti firma toodet jäljendavad nii hiinlased kui britid
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
PRIA tüürib kontrolliorganist rohkem nõustavaks ettevõtteks
PRIA värske peadirektor Margus Noormaa on seda meelt, et muutustest ei ole pääsu. Seda enam, et viimased 17 aastat on organisatsioon olnud oma tegemistes üsna stabiilne. Noormaa sõnul ongi tema põhikompetents muudatuste juhtimine.
PRIA värske peadirektor Margus Noormaa on seda meelt, et muutustest ei ole pääsu. Seda enam, et viimased 17 aastat on organisatsioon olnud oma tegemistes üsna stabiilne. Noormaa sõnul ongi tema põhikompetents muudatuste juhtimine.
Marko Pomerants: ratsarünnakuga ei saavuta rohepööret ega -lepet
Kommunikatsioonivaldkonnas toimetav poliitilise kogemusega keskkonnainimene Marko Pomerants kuulas Rakveres Äripäeva loodusressursside aastakonverentsi ettekandeid ja järeldab, et metoodikate maailmast tuleb liikuda päriseluliste selgitusteni.
Kommunikatsioonivaldkonnas toimetav poliitilise kogemusega keskkonnainimene Marko Pomerants kuulas Rakveres Äripäeva loodusressursside aastakonverentsi ettekandeid ja järeldab, et metoodikate maailmast tuleb liikuda päriseluliste selgitusteni.
Peeter Koppel: elektriautode uudsus on kadunud, turuosa on raske edasi võita Kaubandussõjast Hiina tootjatega kaotaksid tarbijad
Elektriautode esialgne vaimustus on hakanud lahtuma, kuna elektriautode kasutusmugavus pole oluliselt kasvanud ning hinnad on oodatust aeglasemalt langenud, rääkis investeerimisspetsialist ja autohuviline Peeter Koppel.
Elektriautode esialgne vaimustus on hakanud lahtuma, kuna elektriautode kasutusmugavus pole oluliselt kasvanud ning hinnad on oodatust aeglasemalt langenud, rääkis investeerimisspetsialist ja autohuviline Peeter Koppel.
Arengutreener Sandra Sillamaa avaldas, kuidas suutis taastuda läbipõlemisest
Kõige olulisem elus on luua üldse selgus, millega ma pean tegelema, rääkis muusik ja arengutreener Sandra Sillamaa, kes kuus aastat tagasi põles korralikult läbi.
Kõige olulisem elus on luua üldse selgus, millega ma pean tegelema, rääkis muusik ja arengutreener Sandra Sillamaa, kes kuus aastat tagasi põles korralikult läbi.
Eestlased ei võta rahatarkust praktikasse just nendel põhjustel
Eestlaste puhul on väga huvitav, et tahetakse muudkui targemaks saada, aga teadmiste praktikasse rakendamine tuleb palju vaevalisemalt, seda ka rahatarkuse puhul, rääkis investor ja ettevõtja Triin Hertmann.
Eestlaste puhul on väga huvitav, et tahetakse muudkui targemaks saada, aga teadmiste praktikasse rakendamine tuleb palju vaevalisemalt, seda ka rahatarkuse puhul, rääkis investor ja ettevõtja Triin Hertmann.