11. september 1997 kell 22:00

Turumõjutaja El Nino

Hispaaniakeelne sõna El Nino on viimastel aegadel olnud kohvi- ja kakaoturgudel tegutsejate enim kasutatud sõna. El Nino -- iga paari-kolme aasta tagant troopilises Vaikses ookeanis tekkiv kuumalaine, mis mõjutab kliimat globaalselt, on läbi aegade kahjustanud troopiliste kultuuride saaki.

Täpselt nädal aega tagasi, s.t möödunud reedel, tõusis kakao detsembrilepingute hind Londonis 1185 dollarini tonn -- viimase üheksa ja poole aasta kõrgeimaks. Hinnahüpe toimus pärast Elevandiluuranniku (maailma suurim kakaotootja) kaubandusministri G-A. Gauze, kes on ühtlasi ka rahvusvahelise kakaoorganistasiooni (ICCO) president, teadaannet, et riigi järgmise kakaosaagi prognoos on ainult 900 000 tonni ehk 10% varem prognoositust väiksem.

Analüütikud on siiski arvamusel, et El Nino ei ole ainuke kakao hinna tõusu peamine põhjus. Nimelt täheldatakse kakao tarbimise kasvu umbes kolme protsendi võrra aastas. Nii ongi kakao lõpptarbijad (peamiselt ?okolaaditööstus), aga ka finanssektor, võtnud kakaos sisse pikki positsioone.

Kakaovarude kogumahuks hinnatakse praegu ligikaudu 1 miljard tonni. Näiteks on üks suur kaubandusorganisatsioon kakaod viimase 18 kuu jooksul pidevalt suurtes kogustes ostnud. Samasugust strateegiat kasutavad ka mitmed investeerimisfirmad.

Pärast seda, kui kohviturg on pärast kevadist suurtõusu suhteliselt väheaktiivseks jäänud, on pilgud suunatud kakaoturule, kus oodatakse samasugust plahvatust.

Kartused kakao 10--15protsendilisest saagilangusest pole siiski millegagi tõestatud.

Ei ole välistatud, et kakaotootjad dramatiseerivad El Nino kahjustusi meelega üle. On aga täiesti selge, et lähiajal, enne kui ei selgu, kui suur või väike saak on, jääb turg väga kõikuvaks.

Hetkel kuum