25. september 1997 kell 22:00

Lepiksoni lepingutel advokaadi allkirja võltsing

Kõnealused lepingud olid üheks aluseks Avantek Internationali taotlusel algatada praeguse siseministri Robert Lepiksoni suhtes kriminaalasi. Avantek süüdistas Lepiksoni 218 131 USA dollari (umbes 3 mln krooni) omastamises.

Keskkriminaalpolitsei määruses on öeldud, et dollarite omastamine on teise astme kuritegu, mis aegub viie aasta möödudes. Seetõttu keeldus politsei tänavu suvel kriminaalasja algatamast.

Avanteki lepingutes firmaga Sherbrooke on viimase esindajana märgitud vandeadvokaat Üllar Talviste nimi. Äripäeva andmetel näidati sellel nädalal Talvistele kuut erinevat dokumenti, kus ta tundis vaid ühel ära oma allkirjaga sarnase viseeringu.

Eile küsis Talviste Äripäeva ajakirjanikult, kust ta teab seda lugu. «Ma ei kommenteeri seda praegu,» lisas ta seejärel. «Tuleb ära oodata ametlik järelepärimine.»

Robert Lepikson vastas küsimusele, kes Üllar Talviste asemel Avantek Internationaliga sõlmitud dokumentidele alla kirjutas, et teda ei huvita esitatud kahtlused. «Heegil (Avantek Internationali esindav vandeadvokaat -- toim) oleks ammu aeg tsiviilasi kohtusse anda ning ma olen nõus seal heameelega vaidlema,» lausus Lepikson.

Kolm kuud tagasi majanduspolitseile antud kirjalikes seletustes kinnitas Lepikson, et kõik, mis puutub tema süüdistamisse 218 131 USA dollari mittemaksmises Avanteki kassasse, siis kuna tegemist polnud Avantek Internationali kaubaga, ei pidanudki see kuuluma Avantekile. Tegemist on Sherbrooke Enterprise Ltd kaudu müüdud metalliga, lisas Lepikson suvel.

Sherbrooke Enterprise Ltd kuulub usaldusväärsetel andmetel ASi Fakto juhatuse esimehele Leho Siimsenile ja firma esindaja oli Üllar Talviste. Sherbrooke oli varem ka ASi Fakto 40 protsendi aktsiate omanik, kuni need Inglise kanali saartel registreeritud firma Miler Ltd nimele ümber vormistati.

Vaidlusaluse 218 131 USA dollari kättesaamist kinnitab Robert Lepiksoni äripartner Valdek Kaurit seletuses, mille ta andis kaks kuud tagasi majanduspolitseile. Oma ütlustes tõdes Kaurit, et ta külastas Lepiksoni 1992. aasta märtsis ja palus temal enda välismaal viibides metalli müüa. Kaurit naasis Eestisse viis kuud hiljem, mille järel Lepikson esitas talle aruande.

Valdek Kaurit väitis majanduspolitseile, et ta on Lepiksoni äripartner tänaseni, ainult nende osad on vahetunud. «Seoses Lepiksoni siirdumisega riigitööle käsutan ja juhin kõiki meie äriasju mina,» kinnitas Kaurit majanduspolitseile.

Robert Lepikson ja Valdek Kaurit asutasid eelmise aasta suvel investeerimisfirma. Valdek Kaurit Investeeringute AS ostis käesoleval aastal ligi 130 000 Ühispanga aktsiat, mille firma müüs juulis-augustis arvestusliku turuväärtusega ligi 18 miljonit krooni.

Ühispanga nõukogu esimees Aare Urm ütles, et ehkki Robert Lepikson kuulub senini formaalselt Ühispanga nõukogusse, on ta oma liikmestaatuse peatanud ja talle ei saadeta ka Ühispanga nõukogu liikmele mõeldud materjale.

Hetkel kuum