25 september 1997

Lühiuudised

Eile langesid Tallinna väärtpaberibörsil peaaegu kõigi pangandussektori aktsiate hinnad. Suurima, 5,5protsendilise languse tegi Hoiupanga aktsia sulgemishind.

Hoiupanga aktsia sulgemishind langes kolmapäevaga võrreldes 14,75 krooni ja jõudis 255,25 krooni tasemele.

Äripäeva analüütik Toomas Truuverk ütles, et tõenäoliselt meelitas investoreid Hoiupanga aktsiaid müüma eesootav aktsiaemissioon ja selle hind.

«Kuigi emissiooni toimumise aeg ei ole teada, annab hinna kindlaksmääramine tunnistust, et see toimub varsti,» lausus ta.

Investor võib rahumeeli praeguse hinnaga 15% oma aktsiatest maha müüa ja emissioonist 230kroonise aktsiahinnaga tagasi osta. Eile ka 250 krooniga müües tähendab see 20 krooni puhast võitu igalt aktsialt, selgitas Truuverk. ÄP

Läbi Eesti kulgevat transiiti võib piirilepingu sõlmimisest olulisemalt mõjutada meie raudtee halb tehniline seisukord ja kesine läbilaskevõime, kinnitas eile Eesti delegatsiooni juht Venemaaga peetavatel piiriläbirääkimistel suursaadik Raul Mälk.

Mälk kinnitas, et läbirääkimiste lõppenud voor oli pühendatud maismaapiiri ja merepiiri lepingu tehnilistele üksikasjadele: kaartide vormistamisele ja kohanimedele. Ta avaldas lootust, et Venemaa ei avalda praeguses etapis enam soovi mingisugusteks sisulisteks muudatusteks. «Eesti on teel Euroopa Liitu jõudnud nii kaugele, et piirilepingu puudumine Venemaaga meie liitumist ei takista,» kinnitas Mälk.

Eesti-Vene piiriläbirääkimiste uus voor peetakse oktoobri lõpus või novembri alguses Tallinnas. ÄP

Tolliameti tollijärelevalveosakonna juhataja Vello Valm kinnitas, et Eesti eksportööridelt ei hakata nõudma välisriikide tollidokumentide esitamist, nagu võis aru saada eilsest Äripäevast.

Valm selgitas, et tollideklaratsioonide saatmine välisriigi tollist Eesti tollile võib toimuma hakata alles pärast seda, kui Eesti ühineb ühistransiidi konventsiooniga. Konventsioonile kirjutati alla 1987. a ja sellega on ühinenud ELi riigid, Norra, Island, Lichtenstein, ?veits, Poola, Ungari ja T?ehhi.

Valm selgitas veel, et selle aasta detsembris peaks valmima Balti transiidi lepinguprojekt, mis hõlmab transiiti ja tollikorraldust kolme Balti riigi vahel. Balti transiidileping on üks eeldusi ühistransiidi konventsiooniga liitumisel.

Seni taotleb Eesti tolliamet välisriigi tollist Eestist välja saadetud kauba tollideklaratsioone vaid vaidluste korral eksportööriga ja ekspordi toimumise kindlakstegemiseks. ÄP

Eile avasid AS Baltika ja Inglise kaubamärki Next esindav AS Briti Kaubamaja Tallinnas Viru tänaval uue rõivakaupluse, kus hakatakse müüma Baltika kaubamärke Everman, Christine Collection ja PlusB.

Baltmani kauplused on kõigis Eesti suuremates linnades, Evermani kauplus ka Stockholmis ning Baltmani kauplused Soomes, Moskvas, Lätis ja Leedus. Tallinnas Viru tänaval on ka Baltmani kauplus. ÄP

Hetkel kuum