29. september 1997 kell 22:00

Naaberturgudel muutusteta

Riia börsil oli suurimaks ootamatuseks Balta kiire tõus, mis viis aktsia hinna 6,72 latini. Balta oli ka päeva aktiivseim aktsia 88 100 latiga. Maaklerid pidasid lähemas perspektiivis sobivaks maksimaalselt 6-latist hinda. Staburadze tõusis samuti, kuna aga Unibanka ja Valmiera Klaaskiud langesid. Börsi ametlik indeks langes pool protsenti ning turukäive oli stabiilne.

Vilniuse börsil olid eile suurimateks tõusjateks Hermis ja Rokiskis. See tõstis ka Litin-indeksit 2,59%, 1255,48 punktini. Rokiskise tõusu tingis üksik suur ostuorder ning tõenäoliselt ei suuda turg seda hinda hoida. Küll peeti loogiliseks Hermise tõusu pärast hiljutist kasumivõtu lainet. Kauplemiskäive börsisüsteemis siiski langes ja ilmselt võib Vilniuses oodata järjekordset vaikset nädalat.

Venemaa RTS-süsteemis vähenes kauplemine esmaspäeval pea olematuks. Kogukäive oli napilt üle 30 miljoni dollari, vaid pool tavapärasest. Aktsiate hinnad siiski tõusid mõne pügala. Edukamate seas oli GAZ, mida tõukas värskelt sõlmitud leping Fiatiga. GAZ tõusis 142-lt 147,5 dollarile. Vähesel määral tõusid ka ÜES ning Vene Hoiupank. Seevastu Lukoil langes sendi võrra 24,21 dollarini.

Lähiajal võib mõnevõrra hindu tõsta asjaolu, et kohalikud pangad lõpetavad kvartaliaruannete koostamise ning see toob tõenäoliselt turule uusi vahendeid. Hetkel on Vene pangad turul domineerivateks tegijateks, kuid arvatavasti hakkavad aasta lõpupoole taas positsioone võtma ka välisinvestorid.

USAs olid turud esmaspäeva keskpäevaks reedega võrreldes tõusnud, kuid kvartali lõpp ja tänane Fedi koosolek muutsid investoreid närviliseks. Maaklerite hinnangul on investorite kasumid suured, kuid müümiseks puudub senini hea põhjus. Kauplemiskäibed jäid selle tõttu üpris tagasihoidlikeks. Dow oli 25 punktiga positiivsel pinnal, samuti Nasdaq 5--7 punktiga. Turu volatiilsust toitis teravalt langev võlakirjaturg.

Hetkel kuum