8. oktoober 1997 kell 22:00

Tipptehnoloogiafirmad kolivad Silicon Gleni tehnoparki

Edinburghis ja Glasgows elab kuni 80% ?otlastest ning tänu väga edukale regionaalpoliitikale on see piirkond nüüdseks kujunenud tipptehnoloogiafirmade Mekaks.

Viimase aasta jooksul on Silicon Glenis käivitatud 86 välismaist investeerimisprojekti, mille koguväärtus on 71 mld Eesti krooni. Kokku töötab ?otimaal praegu 500 tarkvarafirmat. Seal toodetakse 40% Euroopas müüdavatest personaalarvutitest ja 50% pangaautomaatidest.

Kogemus näitab, et kui firmadele on loodud soodne tegevuskeskkond, siis hakkavad nad sinna tulema ise, ilma kutsumatagi. Üks niisugune firma on Spectrogon, mis suhteliselt väikese investeeringuga lõi Silicon Glenis 15 töökohta ja asus seal tootma optilisi mõõteriistu teaduslikele uurimisasutustele.

«Läksime sinna, kuna seal oli juba hulgaliselt samalaadseid firmasid, hea infrastruktuur ja soodne tööturg,» ütles firma turundusjuht.

Ehkki ?otimaa teeb välisinvesteeringutele mitmeid soodustusi, ei ole see praegu sinna kolivate firmade puhul üldse määrav. Oma otsuse tegemisel peavad nad hoopis määravamaks hästiarenenud infrastruktuuri olemasolu.

?otimaa valis kõrgtehnoloogiafirmade ligimeelitamise siis, kui traditsioonilised tööstusharud kadusid ja jätsid maha tööpuuduse. Nüüd on välisfirmade sissetulek palgad kõrgeks ajanud, eriti kvalifitseeritud tööjõul. Seetõttu kaotab ?otimaa madalast palgast tingitud eeliseid. DI

Hetkel kuum