14. oktoober 1997 kell 22:00

USA sai taas Nobeli majandusauhinna

Ameeriklased said auhinna aktsiaoptsioonide ja teiste tuletisväärtpaberite ehk derivaatide väärtuse hindamise valemi väljatöötamise eest 1973. aastal. Sellest valemist on saanud tuhandetele diileritele ja investoritele väärtpaberiturgudel igapäevane töövahend.

«Uus meetod tuletisväärtpaberite väärtuse määramiseks on üks olulisemaid panuseid majandusteadusesse viimase 25 aasta jooksul,» ütles Rootsi kuninglik teaduste akadeemia oma avalduses.

Tuletisväärtpaberite populaarsus on hüppeliselt suurenenud, sest turuosalised saavad üheaegselt kindlustada enesele kasumi ning maandada kahjumiriski.

«See on väga oluline suurtele ja väikefirmadele, kes müüvad oma kaupa välismaale ning tahavad end kindlustada näiteks valuutariski vastu,» ütles akadeemia auhinnakomisjoni esimees Bertil Naslund.

Derivaate omandades ei osta investorid mitte aktsiaid, vaid aktsiatega seotud finantsinstrumente. Näiteks ostuoptsioon annab õiguse osta aktsia mingil ajal kindla hinnaga. Investor võtab endale riski, tehes panuse aktsia hinna tõusule.

Kuna tuletisväärtpaberid ei ole aktsiad, on nende väärtus abstraktne. Nobeli laureaatide poolt välja töötatud valem võtab derivaatide hinna määramisel arvesse ka näiteks intressimäärade kõikumisi ja optsiooni kasutamise tõenäosust.

Myron Scholes töötas teooria kallal koos 1995. aastal surnud USA majandusteadlase Fischer Blackiga. Robert Merton aitas projekti lõpule viia.

«Meetod on loonud uut tüüpi finantsinstrumendid ning parandanud võimalusi riski juhtimiseks,» ütles Naslund. Tema sõnul saab uut metoodikat rakendada mitmetes valdkondades, nagu firma võlakohustuste, aktsia hinna, omakapitali või eelisaktsiate hindamisel.

«Kõik need instrumendid sõltuvad firma väärtusest,» ütles Naslund. «Meetodit saab kasutada ka kapitaalkulude planeerimisel ning põhivara hindamisel.»

Akadeemia annab 1968. aastal asutatud auhinda välja Rootsi keskpanga nimel. Auhinna suurus on 7,5 mln Rootsi krooni (13,9 mln Eesti krooni), mis seekord läheb jagamisele kahe laureaadi vahel. USA majandusteadlased on 1980. aastast välja antud 18 auhinnast võitnud või jaganud seda 15 korral. REUTER-BNS-ÄP

Hetkel kuum