21. oktoober 1997 kell 22:00

Kas suurinvestoritele on õige teha erandeid?

POOLT

Ainult ühe lausega sellele küsimusele vastata ei ole võimalik. Ma arvan, et pigem peaks sellesse suhtuma positiivselt. Nitroferdi plaanitava investeeringu puhul tuleb kindlasti pidada silmas seda, et selle investeeringuga tuleb kaasa siiski üksjagu töökohti.

Tegemist on mahuka investeeringuga, mille tulemusena tekib Ida-Virumaale üks väga oluline tööstuskompleks. See ongi praegu prevaleeriv.

Suurettevõtted, nagu ka Nitorfert, on päris edukalt käima läinud ja ma arvan, et tööhõive seisukohalt on sellise investeeringu tulek Ida-Virumaale teretulnud.

Otsuse tegemisel tuleb kindlasti kaaluda nii poolt- kui vastuväiteid, aga ma peaksin pikemas perspektiivis õigeks lahenduseks seda, mis investeeringute tegemist soodustab.

Töökohtade kaudu laekuvate maksudena saame eelarvetesse selle raha tagasi niikuinii, mis meil esialgu jääb käibemaksusoodustuse tõttu saamata. Seda tuleb aga mitut moodi kaaluda. Küsimus on antud juhul selles, et ilmselt on siin taga Saksa pankade ja Saksa kapitali huvi.

VASTU

Meil on üks majandus-ruum ja siin tegutsevatel ettevõtetel peaksid olema ühesugused tingimused. Kui ühele tehakse mingid soodustused, siis tekib kohe küsimus, et miks mina ei saa. Mul on aga konkreetselt Nitroferdile soodustuse tegemist raske kommenteerida, sest võib-olla on seal mingeid selliseid tagamaid, mis võivad üldse sellise küsimuse üles tõstatada.

Ma arvan, et meie majandusruum on saavutanud sellise stabiilsuse, et ma ei näe vajadust, et siin peaks mingisuguseid gruppe esiplaanile tõstma või kedagi tagaplaanile jätma.

Kui riik soovib ettevõtluskeskkonda muuta, siis tuleks see muuta soodsamaks kõigile. Käibemaksuga seotud probleemid võivad olla tingitud sellest, et osa piirkondade maksuametid töötavad paremini, teised halvemini. Haapsalu maksuameti kohta ei oska ma midagi halba öelda.

Esimese hooga ei toeta ma ka ettevõtte tulumaksu soodustuse tegemist regiooniti.

Positiivne oleks, et kõigile ettevõtetele oleksid ühesed reeglid ja riik suunaks ja reguleeriks vähem.

Hetkel kuum