29. oktoober 1997 kell 22:00

Piimatööstus tegi Raplas palagani

«Ja saabus auväärt delegatsioon Äripäevast,» esitles Lapin meid kõigile külalistele, kelle hulgas olid ka siseminister Robert Lepikson, Lacto äripartnerid ja pankade esindajad.

Jahmunud sellisest vastuvõtust, asusime huviga ootama asjade edasist käiku. Mõne minuti pärast saabus ka peaminister Mart Siimann ja siis tõmbas kogu seltskond selga kilemantlid, et minna hapukooreliini juurde linti läbi lõikama.

Voldemar Lapin ütles lühikeses sõnavõtus oma ettevõttele viidates, et lõpuks ometi on turul firma, kes ehk suudab võidelda Tallinna piimatööstuse ja Ühinenud Meiereide monopoli vastu. «Me suudame neile nüüd väärilist konkurentsi pakkuda,» teatas Lapin valjuhäälselt.

Kuigi Lacto oli ajakirjanduses kuulutanud, et Raplas avatakse hapukooretööstus, avati teisipäeval tegelikult ainult uus hapukooreliin.

Uue hapukooreliini lindi lõikasid läbi peaminister Mart Siimann ja Lacto afgaani päritolu president Yaqub Haidary. «Aplaus, ja nüüd -- hurraa Lactole,» ergutas Voldemar Lapin külalisi kaasa elama.

Järgmine etteaste oli nurgakivi panek Lacto uuele piimapulbritööstusele ja taas kõlas Lapini üleskutse: «Aplaus, elagu Lacto!»

Kuhu ma küll olen sattunud, kas mõnele punasele parteikongressile, mõtlesin skeptilise ajakirjanikuna kohe. Ka teiste kohalolijate nägudelt paistis ärev ilme.

«Ei saanudki aru, kas see üritus oli korraldatud afgaani tavade järgi või viiekümnendate aastate vaimus,» ütles pärast Rapla linnapea Eero Kalberg.

Lacto uus hapukooreliin maksis 7,5 miljonit krooni, kokku on ettevõte investeerinud sellel aastal tootmisse 74 miljonit krooni. Järgmisel aastal lubavad Lacto juhid paigutada 63 miljonit krooni uue piimatööstuse ehitamisse, mille üks osa on äsja nurgakivi saanud piimapulbritööstus.

Investeeringute tegemiseks vajaliku raha saab Lacto pangalaenudest, kolmandiku ulatuses finantseeritakse projekte omavahenditest.

«Oleme sellel aastal ostnud uue villimisliini, kohukeste liini, piima vastuvõtmise ja töötlemisliini ning 20 miljoni krooni eest oleme soetanud autosid,» loetleb Voldemar Lapin rahapaigutamise kohti.

Väljastpoolt näeb Lacto tehas aga üsna õnnetu välja, hoov on porine ja hooned väsinud väljanägemisega. «Oleme euroremondi jõudnud teha ainult tualettruumides,» tunnistab Lapin.

Lactos töötab praegu 220 inimest, mis teeb ettevõttest Rapla ühe suurema tööandja. Kaudselt annab Lacto tööd palju suuremale hulgale inimestele, sest ettevõte saab oma tooraine kohalikelt piimatootjatelt. «Lacto on linnale väga oluline,» tõdeb linnapea Eero Kalberg.

Hetkel kuum