29. oktoober 1997 kell 22:00

Põhjala meediaturg põimub

Rootsis on meedia koondumine ühtede omanike kätte tekitanud valitsuse esindajate kriitikat ning võib põhjustada vastusamme ja seaduste muutmist. Rootsi meedias on kolm põhitegijat. Esiteks Bonnieride pere, kellele kuulub Bonnieri grupp ja Mariebergi kontsern, mis annavad Rootsis välja iga neljandat lehte. Nende hulgas võiks mainida Dagens Industrid, Dagens Nyheterit, Expressenit ja Taani majanduslehte Børsen.

Teiseks Jan Stenbeck, kes Kinneviki firmadele kuuluva Modern Times Groupi kaudu mõjutab oluliselt TV-turgu. Kolmandaks Wallenbergide suguvõsa, mille firmade käes on Rootsi suuruselt teise päevalehe Svenska Dagbladet (SD) aktsiatest 60%.

Kuna just Wallenbergide Investor müüs TV4 aktsiad Alma Mediale, siis spekuleeritakse Rootsis, et Wallenbergid tahavad meediast täielikult loobuda. See tähendab, et ka Svenska Dagbladet peaks müüki minema. SD tegevdirektor Kåre Gustafsson ütles, et lehtede teravnevas konkurentsis oleks üks tugev omanik parem kui palju väikseid omanikke. Kas ta on kodu- või välismaalt, see ei ole nii oluline.

SD tõenäoliseks ostjaks peetakse Norra Schibstedi, kellele juba kuulub 50% Rootsi suurimast lehest Aftonbladet. Schibstedi perefirmale kuulub Norra kaks suurimat lehte Verdens Gang ja Aftenposten, ca 50% TV Norgest ja 33% TV2st. Peale Schibstedi domineerivad Norra meediaturul veel A-Pressen ja Orkla Media.

Taanis on meediaturg Egmonti grupi, Alleri ja International Masters Publishersi käes, kes tegutsevad ka rahvusvaheliselt. Egmonti grupp tegutseb kõigis Põhjamaades, kuid eriti aktiivne on ta Soomes, kus Egmonti peadirektor Jan Frøshaug on lubanud veelgi tegevust laiendada.

Firmale on kasv loomuomane ja kui ta kodumaal ei saa kasvada, laieneb ta välismaale, ütles Sanoma OY tegevdirektor, Helsinki Media juhatuse esimees Jaakko Rauramo. Helsinki Mediale kuulub kolm Rootsi ajakirja ja aktsiapakk Norra kaabel-TV firmas Janco. Mõni aeg tagasi kõneldi, et Soome Sanoma on huvitatud Norra Schibstedi ostmisest, kuid nüüd on need jutud vaibunud. Sanomat on mainitud ka Svenska Dagbladeti võimalike ostjate seas, ent SV juhatusse kuuluv Rauramo ei kinnita seda. KL

Hetkel kuum