4. november 1997
Jaga lugu:

Kokkumäng Hansapanga ja Väino Kulli vahel

Tegelikult juhtus selline asi Tartus aasta aega tagasi. 1996. aasta novembris kandis Tartu linnavolikogu kantselei juhataja koos raamatupidajaga Hansapangast Maapanka üle 30 000 krooni koondamistasu. Ülekande aluseks oli volikogu esimehe Väino Kulli käskkiri. Kui koondatud kantselei juhataja seda summat kolm päeva hiljem Maapangast välja võtma läks, siis tuli välja, et seda raha seal ei ole. Keegi kolmas tundmatu oli teatanud Hansapanka ja palunud summat mitte üle kanda.

«Lihtkodanikuna ei tahaks ma enam kasutada selle panga teeneid,» kommenteerib volikogu kantselei juhataja, kes ei soovinud oma nime avaldada.

Tartu endine aselinnapea Kalle Jürgenson tunnistab, et tema teada kutsus rahaülekande tagasi linnavolikogu esimees Väino Kull. Jürgensoni sõnul vormistas Kull algul koondamise, tühistas selle tagantjärele ja muutis töölt vabastamiseks seoses usalduse kaotamisega.

«Küllap pani Kull oma tutvused mängu, et Hansapank ülekande tagasi pööras,» leiab Jürgenson. Samas oli pangas allkirjaõigus ainult koondatud kantselei juhatajal ja raamatupidajal.

Täna räägib endise volikoguametniku kasuks ka riigikohtu loakogust läbi käinud otsus, mis tunnistab kantselei juhataja tagantjärele vallandamise õigustühiseks. Sellega seoses on volikogu kohustatud ülekandmata jäänud raha ekslinnaametnikule tagastama.

«Ma vaatasin, et mingi summa nüüd oli küll laekunud, aga seda ei saa võrrelda minu koondamistasuga,» märgib kannatanu pärast aasta aega kestnud ootamist. Vahetult pärast volikogust lahkumist oli ta neli kuud tööta ja rahata, elatades nii ennast kui oma poega. Abiks oli pensionärist ema tagasihoidlik sissetulek.

Linnavolikogu esimees Väino Kull on kidakeelne. «See pole nii lihtne asi, et telefoni teel selgitada saaks,» räägib ta. Siis mõtleb pisut ja lisab, et tegelikult pole kohtuasjad veel lõppenud ja ta ei saa midagi kommenteerida.

«Muidu te pinnite mult midagi veel välja, mida ma ei tohi öelda,» ütleb Kull ja lõpetab telefonikõne.

Tegelikult mingit kohtuasja enam pooleli ei ole. Linnavolikogu otsuse volikogu kantselei juhataja vallandamise kohta on ringkonnakohus tunnistanud õigustühiseks ja riigikohus volikogu edasikaebust arutusele ei võtnud.

Ettevõtte kontot on õigus kasutada ainult allkirjaõiguslikel isikutel. Ülekannet võivad tagasi kutsuda samuti allakirjaõiguslikud isikud. Hansapanga jurist Lauri Isotamm on nende põhimõtetega nõus. Tema hinnangul võis volikogu esimees taotleda kiirendatud korras allkirjaõigust ja sellise kiire asja puhul võis pank tema taotlust kiiremini aktsepteerida. Kõik see pidi aga aset leidma vaid ühe hommikupooliku jooksul, sest Hansapank pidi reede pärastlõunal tellitud ülekande tegema hiljemalt esmaspäeva lõunaks.

Segastes ülekandetehingutes kannatanud volikogu kantselei juhataja peab aga sellist panga sekkumist töötaja ja tööandja vaidlusse igal juhul põhjendamatuks. Tema väitel ei saa pank olla otsustajaks, kas ülekanne oli alusetu või mitte.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas