5. november 1997 kell 22:00

Linn soosib Lemminkäinenit

«Selline erinevus on ebareaalne,» kommenteeris ASi Tõnisson peamaakler Raul Reino kaks aastat tagasi tollase linnapea Jaak Tamme allkirju kandvate lepingute tingimusi.

Tegelikkuses on ääretult vähetõenäoline, et kõrvuti asuvate kruntide hinnavahe on ligi kümnekordne, lausus Reino. «Vastust võib otsida Tallinna linna kuulsaks teinud korruptsiooniskandaalidest,» lisas ta. Tema selgitusel on sellise tehingu puhul hoonestusõiguse võtja tavaliselt keegi sugulane-tuttav või mõni offshore-firma.

Bensiinifirma tegevus on kontsentreeritud väikesele territooriumile, aga kaubanduskeskus tuleb suure parklaga, mis ei teeni mitte midagi, kommenteeris soodsamat hoonestushinda Lemminkäinen Eesti tegevjuht Avo Lillemäe.

Tallinna kinnisvara küsimustega tegelev abilinnapea Mait Metsamaa ütles, et ei oska Rocca al Mare kruntide hoonestusõiguse andmisega seonduvaid küsimusi kommenteerida. Pöörduge linnavaraameti või linnaplaneerimisameti juhtide poole, soovitas ta.

Linnavaraameti juhataja Eve Fink ütles, et oskab rääkida alates eelmisest aastast sõlmitud lepingutest. 1996. aasta algusest sõlmib Tallinnas hoonestusõiguse lepinguid linnavalitsuse asemel linnavaraamet. Kõik need on välja antud konkurssidega, kinnitas ta.

«Ei olegi enam kellegi käest küsida,» lausus Fink, «neid inimesi ei tööta linnavalitsuses.»

Ekslinnapea Jaak Tamm on praegu konsultatsioonibüroo omanik. Tollane Haabersti linnaosa vanem Neeme Jõgi juhib Sillamäe haruldaste metallide tehase Silmeti riigilt üle võtnud ASi Ephag.

Endine abilinnapea Ivar Lindpere on Rocca al Marel puhkekeskuse tarbeks linnalt hoonestusõiguse saanud ASi Rocca-al-Mare Tivoli direktor. Erinevalt teistest ettevõtetest tasus tivoli ehitaja linnale kogu 99 aastaks saadud hoonestusõiguse aja eest raamatupidamisliku tasaarvelduse teel firma aktsiatega 7,5 miljoni krooni väärtuses.

Tammelt, Lindperelt ega Jõgilt ei õnnestunud Äripäeval eile õhtul Lemminkäineni küsimuses kommentaari saada.

Rocca al Mare kruntidele eksperthinnangu andnud kinnisvarabüroo Mendelson & Co maakler Margus Konsap ütles, et kaubanduskeskuse maa müügihinnaks arvutati tol ajal 10 miljonit krooni ja Statoili tankla maa müügihinnaks 3 miljonit krooni.

See teeb ruutmeetri müügihinnaks vastavalt 130 krooni kaubanduskeskuse ja 450 krooni tanklamaal ehk hinnavahe 3,5 korda. «Küsimus oli suuruses, sest tol hetkel ei olnud ostjat 7,7 hektarile korraga,» märkis Konsap.

Pärast seda kui hoonestusõiguse lepinguid asus sõlmima linnavaraamet, on maa hind Tallinnas tõusnud. Näiteks AS EK on ostnud hoonestusõiguse oma tanklatele Petrooleumi tänaval ja Tammsaare teel neli korda kallimalt, kui tegi seda Statoil aasta varem Rocca al Mares.

Lemminkäinen teatas kuu aega tagasi Helsingi börsile, et on müünud Rocca al Maresse kaubanduskeskust rajava kinnisvarafirma aktsiad rahvusvahelisele investeerimisgrupile.

Ostjat, kellele läks üle ka hoonestusõiguse leping Tallinna linnaga, ei ole Lemminkäinen seni avaldanud. Tehingu hind oli 1,5 miljonit krooni.

Kaubanduskeskuse ehitusmaksumuseks on hinnatud 100 miljonit Soome marka ehk umbes 260 miljonit krooni. Maa hoonestusõiguse eest pidi Lemminkäinen tasuma linnale iga aasta ligi 380 000 krooni.

Hetkel kuum