12. november 1997 kell 22:00

Ostja meelespea

Personaalne paljundusmasin

kiirus -- 4--8 koopiat minutis pole koopiamasinate kiiruse kirjeldamisel just hea näitaja, kui pole tegemist mõne töötajaga firmaga või harva kasutatava kaasaskantava seadmega. Soovitatav koopiate arv kuus näitab samuti, et aparaati ei saa kuigi suure koormusega kasutada. Sharp Z-810 on pakututest kõige võimekam, personaalsete paljundajate klassis ehk juba väikese varuga.

teenindus -- Koopiamasinat ise ei hooldata. Seega masinat ostes on vaja firmast järgi uurida, milline on hilisem hooldus: kas teenindaja asub samas linnas, kui kiiresti ta kohale tuleb, kui palju hooldustasu võtab. Kui maksate kuutasu, siis hooldusfirma ise hoolitseb, et ta ei peaks rohkem kui kord kuus kohal käima masinat üle vaatamas või remontimas.

mugavus -- Canoni väikestel paljundusmasinatel on vaja vahetada kassett, kus on kõik kulumaterjalid sees: tooner, trummel, ilmutussõlm, jääktooneri eemaldaja. Tavaliselt kassetti tooneriga ei täideta. Tooneri lisamise võimalusega paljundusmasinatel aga tuleb koopia omahind odavam. Mugavad on kaasaskantavad diplomaadikohvri suurused paljundusmasinad, kuid siis on nad ka mõeldud liikuva töö puhul esitlusmaterjalide paljundamiseks, mitte igapäevaseks dokumentide paljundajaks büroos.

võimsus -- Kas te ikka vajate ainult personaalset paljundusmasinat? Need on küll odavad, kuid mõeldud siiski väikestele töökoormustele. Väike masin kulub ruttu, lõppkokkuvõttes tuleb tema ülalpidamine kallim. Ja alati osutub paljundatavate dokumentide arv pärast paljundusmasina ostmist tunduvalt suuremaks, kui esialgu plaaniti. Personaalsed paljundusmasinad sobivad sekretärile, kes ei paljunda üle paarikümne dokumendi päevas.

liikuv -- klaas Kui ostate paljundusmasina, mis paljundab liikuva klaasiga, on raamatute ja muude raskete originaalide kopeerimine välistatud. Mootor ja mehaanika, mis klaasi originaaliga edasi-tagasi liigutab, on mõeldud kergetele koormustele. Sellised paljundajad, millel klaas ei liigu, lubavad ka mitmekiloseid esemeid klaasile asetada.

söötja -- Suurematel masinatel on all paberikassett ja kõrval otsesöötja. Kassetti paksemaid pabereid ja kilesid ei panda, sest masinast läbi sõites keeratakse neid üsna järsu nurga all. Kiled ja kartongid tuleb panna otsesöötjasse.

Hetkel kuum