17. november 1997 kell 22:00

Venemaa keskpank ründab lääne panku

Venemaa keskpank teatas, et lõpetab tehingud 11 välispangaga, kes ei täitnud kohalike pankade ees väärtpaberitehingutega võetud kohustusi ning andsid sellega oma osa hiljuti riigi finantsturge tabanud likviidsuskriisile.

Mustas nimekirjas on Bank of New York, Banque Nationale de Paris, Chase Manhattan, J.P. Morgan Securities, Credit Suisse First Boston, Morgan Grenfell and Co Ltd, Morgan Grenfell Ltd, Crédit Agricole Indosuez, Société Générale, Union Bank of Switzerland ja Salomon Brothers.

Analüütikute sõnul tekkisid probleemid pärast seda, kui lääne pangad olid end dollarites noteeritud Venemaa valitsusvõlakirjade osas «lühikeseks müünud». Termin märgib olukorda, kus pank müüb laenuks võetud väärtpabereid lootuses oodatavalt hinnalanguselt kasumit teenida.

Venemaa valitsuse võlakirjad on järjest odavnenud. Ostuhuvi tekkides ei saanud kohalikud pangad aga investorite soove rahuldada, sest välispangad ei hankinud oktoobris ja novembris sõlmitud lepinguid eirates Vene pankadele võlakirju.

Viimasel ajal on turgudel liikunud spekulatsioonid, et Vene pangad on finantskriisi tõttu pankrotiohus, mistõttu lääne pangad ei soovi nendega tehinguid sooritada. Venemaa keskpank on sellised kuulujutud kummutanud. INTERFAX-BNS-FT-ÄP

Hetkel kuum