24. november 1997 kell 22:00

APECi liidrid otsivad lahendust

Vancouveri tippkohtumisel valitseb hoopis teine meeleolu kui varasematel kohtumistel, mil Aasia riigid olid tänu majanduskasvule väga enesekindlad. Alles aasta tagasi toimunud eelmise Aasia ja Vaikse ookeani riikide koostööfoorumi (APEC) ajal polnud Kagu-Aasia tiigermajandustel veel mingeid finantsprobleeme, mis nüüd on hakanud häirima juba kogu maailma majandust.

Tippkohtumise algus langes päevale, mil Aasia finantsturge vapustas teade Jaapani neljanda maaklerifirma Yamaichi Securitiese tegevuse lõpetamisest.

Viimane halb uudis Aasiast jõudis uudistekanalitesse kõigest mõni tund pärast seda, kui Ühendriikide president Bill Clinton püüdis rahustada investoreid ning väljendas usku Aasia tulevikku. «Ma usun, et Aasia võib praegu vaadata kindlalt tulevikku,» ütles Clinton APECi foorumil esinedes.

Positiivseks sissejuhatuseks aastakoosolekule oli laupäevane välis- ja kaubandusministrite otsus kaotada osa kaubandusbarjääre. Kaubavahetuse liberaliseerimine oli ühtlasi oluline moraalne toetus Lõuna-Koreale, kes oli sunnitud möödunud nädala lõpul pöörduma abi saamiseks rahvusvahelise valuutafondi (IMF) poole.

Osa majandusanalüütikuid kardab, et kriis Aasia turgudel võib vallandada üldise majanduslanguse maailmas, kui olukord regioonis kiiresti ei stabiliseeru. AP- REUTERS-BNS-KL-ÄP

Hetkel kuum