24. november 1997 kell 22:00

Börsil tugevnevad positiivsed ootused

Tallinna börs kukkus eelmisel nädalal taas mitu korrust allapoole, kuid endiselt on raske prognoosida, kas ollakse lõpuks keldris või on kukkumise ruumi veel. Börsisüsteemi 19 enamkaubeldava aktsia sulgemishindade põhjal arvutatav ÄP indeks kukkus nädalaga 176,78 punkti ehk 23,6% ja lõpetas nädala 571,78 punkti tasemel. Kõigi aegade suurim nädalane kukkumine viis ÄP indeksi tagasi tasemeni, kus ta oli viimati käesoleva aasta 22. jaanuaril.

Eelmisel nädalal toimunu viis investorid ilmselt ahastuse äärele. Kogu turul valitses tugev müügipaanika ja aktsiate hinnad muudkui kukkusid. Kukkumine haaras endaga kaasa ka seni veidi rahulikumalt käitunud tööstussektori ja väiksemate teenindusettevõtete aktsiad. Nädalaga suutsid plusspoolele jääda vaid ESSi (+35,0%) ja Fakto (+6,02%) aktsia. Esimese näiliselt suure tõusu tagas ostu- ja müügihina suur vahe.

Nagu ikka, määrasid liikumise Tallinna börsil eeskätt pangasektori aktsiad. Börsisüsteemi nädalakäibest andis pangasektor ca 83%. Kõige väiksema languse tegi pangasektoris investorite suurema huvi alt tavaliselt (ka eelmisel nädalal) välja jääv EVEA Panga aktsia, mille hind langes nädalaga vaid 3,57%, 13,5 kroonile.

Kui eelmisel kuul kannatas börsikriisi tõttu vaid Tallinna Panga kasum (teised pangad suutsid väärtpaberikahjumid erinevatest allikatest katta), siis novembris ähvardab börsikriis nullilähedaseks muuta ka teiste suuremate pankade kasumid. Hansapank tegi vastavasisulise avalduse eelmisel nädalal, teatades, et novembrikuu kasum võib kujuneda üsna pisikeseks. Sarnase avalduse tegemist plaanivat ka Hoiupank. Põnevusega oodatakse kindlasti, millist kasumit suudab novembris näidata Ühispank -- kas kriis vähendab ka Eesti suurima panga kasumit või saab see taas senini segaseks jäänud allikatest kosutust. Kokkukuivanud kasumid ei tohiks siiski erilist mõju aktsiaturule avaldada, sest kriis väärtpaberiturul ei tulene mitte niivõrd börsiettevõtete majaduslikust madalseisust, vaid pankade valearvestustest finantsjuhtimises.

Pangasektoriga pea ühes taktis suutsid liikuda ka enamkaubeldavad tööstusaktsiad. Suurima käibega tööstusaktsia, farmaatsiatehase aktsia hind kukkus nädalaga 19%, 65 kroonile.

Börsikriisi üheks peamiseks põhjustajaks peetav kohaliku finantsturu kriis, mis sai võimendust kriisist maailma suurematel finantsturgudel, hakkab näitama esimesi paranemise märke. Pankade rahaturu spetsialistide sõnul oli eelmisel nädalal taas võimalik pankade üleööturul raha laenata. Likviidsusauk on siiski sedavõrd suur, et selle tätmisega läheb kindlasti aega.

Likviidsusaugu suuruseks on hinnatud suurusjärku 1 ja 2 miljardi krooni vahel. Hoiupank ja Hansapank on teatanud 120 mln Saksa marga (1 mld kr) väärtuses laenulepingute sõlmimisest. Hoiupank saab EBRD-lt lähiajal (täpne aeg pole veel teada) 200 mln kroonise allutatud laenu. Hansapanga laenuleping 800 mln kroonile on alla kirjutatud ja esimene pool rahast peaks Eestisse saabuma novembris ja teine pool detsembri teisel poolel.

Kui sellele informatsioonile lisada maaklerite kommentaaridest mitmel korral läbi käinud teated välismaise ostuhuvi elavnemisest, võib käesolevasse nädalasse vaadata palju lootusrikkama pilguga. Samas ei maksa hellitada lootusi ülikiirele tõusule, sest turg on endiselt väga ettevaatlik ja teenitud kasumit kiputakse kindlasti üsna kiiresti välja võtma, mis muudab turu ülimalt volatiilseks.

Hetkel kuum