26. november 1997 kell 22:00

Kinnisideest

Palk peab tõusma vähemalt inflatsiooni võrra. Selline kinnisidee on peast läbi vilksatanud ilmselt enamikul palgasaajatest.

Kätte on jõudmas aasta lõpp ning enamikul ettevõtetel ilmselt juba käsil palgalepingute sõlmimine järgmiseks aastaks. Ja mis oleks lihtsam sellest, kui oma palgasoovi miinimumprogrammi aluseks võtta prognoositav hindade tõus. Ei taha ju keegi, et tema ostujõud järgmisel aastal langeks.

Nii nõuavad streikivad õpetajad palgatõusu sidumist oodatava inflatsiooniga ning kindlasti seisavad ka paljude erafirmade juhid silmitsi oma töötajate samasisulise nõudmisega.

Palkade sidumisel oodatava hinnakasvuga kaasnevatest mitmetest negatiivsetest mõjudest vast kõige ohtlikum oleks asjaolu, et kinnisidee rakendamine viib palgatõusu välja sõltuvusest tööviljakusest. Seda tasuks aga tähele panna just praeguses Eesti muutunud majanduskeskkonnas, kus tõusnud intressitase kärbib ettevõtete kasumeid.

Paljud ettevõtted peaksid seetõttu viimastel aastatel kiiresti kasvanud palgakulusid hoopis vähendama või vähemalt külmutama hakkama.

Mõtlemapanevat ainest peaks andma eile avaldatud Äripäeva ettevõtete TOP 100, kus 500 Eesti suurima ettevõtte kasum eelmisel aastal kasvas ainult 11% võrra. Suure tõenäosusega ettevõtete kasumlikkus sel aastal veelgi väheneb ning mõte palkade sidumisest praegu prognoositava 13--14% tarbijahinnaindeksi kasvuga tundub olevat kui ennustus tulevasest ettevõtete pankrotilainest.

Vürtsi lisab asjaolu, et tõenäoliselt kujuneb tegelik hinnakasv praegu oodatavast madalamaks ja firma maksab töötajale lisaks kasumlikkuse vähenemisele ka tegeliku ja prognoositava inflatsiooni vahe kinni. See aga võib nii mõnelegi ettevõttele üle jõu käia.

Hetkel kuum