• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Autovedajad astusid ERAA vastu

  Mittetulundusühingu ERAA kasutada on üsnagi suured summad. Ühingu äritulud olid 1996. aastal 56,4 miljonit krooni ja puhaskasum 7 miljonit krooni.
  22 töötajaga ühingu palgakulud olid mullu 3,4 miljonit, seega oli töötajate keskmine brutopalk 12 800 krooni kuus. Võrdluseks: transpordisektori töötajate keskmine kuupalk Eestis on 3800 krooni.
  Lähetuskuludeks on 1996. aastal kulunud 1,77 miljonit, seega 147 000 krooni kuus. Selle rahaga saaks iga töötaja käia praegu korra kuus Kanaari-reisil. Ka esinduskulud on ERAA-l esinduslikud -- 48 000 krooni kuus. Ühingu tänavune puhaskasum küünib 10 miljoni kroonini.
  Terav vastuseis ERAA lihtliikmete ja nõukogu vahel lahvatas tänavu 30. juunil, kui mitmed nõukogu liikmed tulid üldkogu istungile mandaadipakkidega, mis võimaldas hääletustulemusi mõjutada. Selgus, et üldkogule eelnenud tööpäeval oli nõukogu ERAA liikmeks vastu võtnud 70 firmat, millest enamik polnud selleks hetkeks äriregistrisse kantud. Lõviosa uutest liikmesfirmadest kuulub nõukogu liikmetele.
  Loomulikult valis üldkogu piisava häältearvuga tagasi sama nõukogu ja probleeme polnud ka põhikirja paranduste läbisurumisega. ERAA eelarve koostamine, kinnitamine ja kasutamine jäi nüüdsest nõukogu pädevusse.
  Üldkogu otsuste kehtetuks tunnistamiseks esitasid autovedajad 1. septembril Tallinna linnakohtule hagi. Kohtu eelistung sel teemal on määratud 20. jaanuarile.
  «Kui nõukogu liikmed koondasid kogu võimu enda kätte, võib neid kui rahvusvaheliste veolubade jaotajaid kahtlustada ebavõrdse konkurentsi tekitamises autotransporditurul,» märgib OÜ Aatomik Transport juhatuse liige Heiki Paarop. Tema sõnul on 2/3 defitsiitsemaid (Itaalia ja Austria) tolli vahelesegamiseta reise teha võimaldavaid CEMT-veolube eraldatud just ERAA nõukogu liikmete firmadele.
  ERAA liikmele maksab TIR-vihik 850 krooni, mitteliikmele viis korda rohkem ehk 4250 krooni. Järgmiseks aastaks on Eestile eraldatud 384 CEMT-veoluba, mis ei rahulda vajadust.
  Üleeile vaidlustasid veondusfirmad kohtus ka enda väljaheitmise ERAAst. «Tallinna linnakohtu määrusega peatati 24 firma osas ERAA nõukogu otsuse täitmine ja nad on liikmed edasi,» kommenteerib eilset sündmuste käiku vandeadvokaat Maidu Kaasik advokaadibüroost Tark & Co.
  Nõukogu tegevusega pole rahul ligi viiendik ERAA 479 liikmest. ERAA peasekretär Toivo Kuldkepp on väitnud, et rahulolematutest moodustunud initsiatiivgrupp tegutseb ühenduse lõhkumiseks, toetusallkirjade saamiseks olevat kasutatud pettust ja väljapressimist.
  «Kuldkepi väide, et minu toetusallkiri erakorralise üldkogu kokkukutsumiseks on saadud pettuse teel, ei vasta tõele,» märgib ASi Hesa Truck juht Aleksander Pruuli.
  «Ministeerium on veolubade jaotamise delegeerinud ERAA-le, kuid paika pole pandud põhimõtteid, mille järgi lube jaotatakse,» nendib autoettevõtete liidu asedirektor Villem Tori.
  «Kuna suhted ERAAs on läinud väga teravaks, vaatame seekord taotlused koos läbi ja hoiame protsessi ministeeriumi kontrolli all,» nentis teede- ja sideministeeriumi maanteeliikluse osakonna juhataja asetäitja Alar Ehasalu pärast eilset ERAA-konflikti arutavat nõupidamist.
  Möödunud aastal ühingu eelarvesse ligi 4 miljonit krooni maksnud ASi Meoni-Parsek juhatuse esimehe Jüri ?ehovtsovi sõnul on ERAA nõukogul siiski võimalik assotsiatsiooni liikmeid veolubade jagamise kaudu mõjutada.
  «Ma tahan teada, kuhu ja kuidas on nõukogu meie raha kulutanud,» märgib ASi SP Transit Eesti tegevdirektor Roman Loov. Tema sõnul on alust arvata, et ERAA miljonid võivad bilansipäevade vahel liikuda hoopis muudel kontodel. «Kuna liikmete eest püütakse raha kasutamist igati varjata, võib asi olla isegi kriminaalne,» lisab ta.
  ERAA nõukogu tegevuse salastatus annab põhjust kuulujuttude levimiseks.
  Kinnitamata andmetel käisid nõukogu liikmed ja sekretariaadi töötajad ERAA raha eest peredega Las Vegases puhkamas. Samuti räägitakse, et ERAA presidenti, Tallinna Sadama juhatuse esimeest Enn Sarapit kasutatakse lihtsalt ära ja tema elukaaslane, teede- ja sideministeeriumi kantsler Ruth Martin loob ministeeriumis ERAA nõukogule soodsa fooni.
  Või et Saku AB AS saab ERAA-lt sooduslaene. Huvi pakuks ka vahenduse ja ekspedeerimisega tegeleva ning raamatupidamisteenust osutava OÜ EIA Konsult tegevus. Nimetatud firma omanikud on Toivo Kuldkepp, ERAA TIR-osakonna juhataja Lauri Lusti, infoosakonna juhataja Ermo Perolainen ja pearaamatupidaja Riina Ruiso.
  «Ma ei soovi kummalisi nimesid kandvate riiulifirmadega samasse organisatsiooni kuuluda, eriti kui need firmad on asutanud minu poolt valitud nõukogu liikmed,» ütleb ASi Svex Eesti juhatuse esimees Jaan Lepp. Tema sõnul pole vastuolu põhjus veolubade jagamises, vaid nõukogu liikmete eetikakriisis. «Nad juhivad meie mittetulundusühingut nagu enda aktsiaseltsi,» lisab Lepp.
  ERAA peasekretär Toivo Kuldkepp on sõnaosav mees. Ta väidab, et väliskapitalil loodud veondusfirmad tahtsid suvel ERAAs jämeda otsa enda kätte haarata ja Eesti kapitali kaitseks moodustasidki juhatuse liikmed rea uusi firmasid.
  «Kõik oli seaduslik ja pretensioonid on alusetud,» väidab Kuldkepp. Tema sõnul on 6--30 veokiga firmades 64% Eesti veokitest, aga 1--5 veokiga ERAA liikmetel on 55% häältest. «Et tagada ERAA stabiilsus, peabki nõukogu eelistama Eesti kapitalil loodud firmasid ja loomulikult pole õige, et samapalju hääli on ühe vana Kamazi tüüpi auto ja mitmekümne uue Volvo või Scania omanikul,» õigustab Kuldkepp hääletusmasina loomist.
  Ka Enn Sarap kommenteeris ühel sügisesel ümarlauakohtumisel, et idee hulk firmasid asutada oli väga hea äriidee.
  «Selline suhtumine ERAA presidendi poolt hämmastas meid väga,» meenutab Paarop.
  Konflikti lahendust ootavatel veofirmadel on jäänud neli võimalust: säilitada praegune ERAA nõukogu, leppida ühingust väljaviskamisega ja maksta teelubade eest viiekordset hinda ning minna pankrotti, 10. detsembri üldkogul valida uus ERAA nõukogu ja teha põhikirja parandusi või luua uus organisatsioon.
  Valjo Liivamägi, AS A.T.V. ja Saku AB AS:
  OÜ Oma Auto OÜ Veovelled
  OÜ Tugev Telg
  OÜ Autovedur
  OÜ Veopoiss
  OÜ Teetegija
  OÜ Teevalvur
  OÜ Teetallaja
  Ole Loigu, AS A.T.V. ja Saku AB AS:
  OÜ Autotuur
  OÜ Teetuur
  OÜ Matkatuur
  OÜ Veoratas
  OÜ Raeratas
  OÜ Valuratas
  OÜ Veoveduk
  OÜ Äriveod
  Tiit Porkveli, ERAA nõukogu liige, ASi A.T.V. juhatuse esimees, Saku AB ASi nõukogu esimees:
  OÜ Kohe Kohal
  OÜ Isevedaja
  OÜ Veoveli
  OÜ Ilus Auto
  OÜ Tahhomeeter
  OÜ Tahhograaf
  OÜ Veoseabi
  OÜ Kaubaabi
  OÜ Porkveliaana
  Aivo Härmaste, ERAA nõukogu liige, ASi Alu Veok juhatuse esimees:
  OÜ Veovõim
  OÜ Veovägi
  OÜ Veovend
  OÜ Laoveli
  OÜ Laomees
  OÜ Laotäitja
  OÜ Laokratt
  OÜ Vaimuvõim
  Jüri Suursoo, ERAA nõukogu liige, AS Baltlink:
  OÜ Veoveerem
  OÜ Veosevedaja
  OÜ Veovelg
  OÜ Vaimuvägi
  Tiit Rand, AS Loksa Auto:
  OÜ Kobe Vedu
  Rein Kompost, ERAA nõukogu liige, ASi Loksa Auto direktor:
  OÜ Puukodar
  OÜ Puuvedaja
  OÜ Laoliider
  OÜ Veoliider
  OÜ Vapper Vedaja
  OÜ Asjalik Vedu
  OÜ Tulus Vedu
  OÜ Lahe Vedu
  OÜ Rearüütel
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Egle Heinsar: edukas Eesti algab vaesteta ühiskonnast – 220 eurot kuus kõige haavatavamatele
Tõeliselt edukas riik saame olla alles siis, kui meil pole vaeseid. Kui me ei jõua teha tervet kodanikupalka, tehkem sellest veerandki – kõige haavatavamale ühiskonnakihile, kirjutab sotsiaaldemokraat Egle Heinsar arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Tõeliselt edukas riik saame olla alles siis, kui meil pole vaeseid. Kui me ei jõua teha tervet kodanikupalka, tehkem sellest veerandki – kõige haavatavamale ühiskonnakihile, kirjutab sotsiaaldemokraat Egle Heinsar arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Sendipidude nõutuim artist Rahakratt hullutab masse
Eesti üks armastatumaid rahablogijaid Rahakratt avaldas nipid, kuidas palka juurde norida, pangaonudelt laenuintressi alla tingida ja rotina vetsu minnes sealt miljonärina väljuda.
Eesti üks armastatumaid rahablogijaid Rahakratt avaldas nipid, kuidas palka juurde norida, pangaonudelt laenuintressi alla tingida ja rotina vetsu minnes sealt miljonärina väljuda.
Tahe Outdoors suurendas kahjumit
Spordivarustuse tootja Tahe Outdoors kasvatas läinud aastal küll käivet, ent samas paisus ka kahjum.
Spordivarustuse tootja Tahe Outdoors kasvatas läinud aastal küll käivet, ent samas paisus ka kahjum.
Volkswageni autotarkvaraettevõte muudab oma äristrateegiat Eestis
Volkswagen Grupi tarkvaraalaseid kompetentse koondav ettevõte CARIAD SE muudab oma strateegiat ja äritegevuse fookust Eestis. Selle tulemusel hakkab CARIAD Estonia haldama kõiki ettevõtte rahvusvahelisi tütarettevõtteid.
Volkswagen Grupi tarkvaraalaseid kompetentse koondav ettevõte CARIAD SE muudab oma strateegiat ja äritegevuse fookust Eestis. Selle tulemusel hakkab CARIAD Estonia haldama kõiki ettevõtte rahvusvahelisi tütarettevõtteid.