14. detsember 1997 kell 22:00

Leppik mängis pangaga kokku

T.L. Investeeringu pankrot jäi eelmisel nädalal välja kuulutamata, sest Tõnu Leppik oli väidetavalt Moskvas pikaajalises komandeeringus. Kogu ettevõtte raamatupidamine oli samuti väidetavalt temaga kaasas.

Ehkki Leppik väidab kirjas linnakohtule, et tal on piisavalt raha kõigi võlanõuete rahuldamiseks, on teada, et Leppikut ja tema firmasid vaevab juba mitmendat aastat rahapuudus ning eri aegadel ostetud kinnisvara on maha müüdud või panditud.

Pankrotiavalduse esitanud ASi KSK esindaja vandeadvokaat Margus Heek avaldas lootust, et kui Leppik ka jaanuaris toimuvale kohtuistungile ei tule, siis kuulutab kohus T.L. Investeeringu tagaselja pankrotti.

ASi KSK juhatuse esimees Jüri Kravt?enko kahtlustab EVEA Panka tahtlikus kokkumängus T.L. Investeeringuga.

KSK pidi eelmise aasta septembris sõlmitud lepingu kohaselt saama EVEA Pangalt 13 miljonit krooni laenu, mis pidi minema Raku karusloomakasvatuse pankrotipesast ostetud Karjaküla külmhoone moderniseerimiseks ja arendamiseks. EVEA Pank ja KSK sõlmisid samal päeval veel teisegi lepingu, millega pank loovutas KSK-le kuue miljoni kroonise nõudeõiguse T.L. Investeeringu vastu.

Pank kandis KSK arvele algselt 13 miljonit krooni, kuid kuus miljonit läks pangale kohe tagasi. «EVEA Pank sundis meid sellele minema, vastasel juhul poleks meile laenu antud,» kinnitas Kravt?enko.

KSK meelest peaks asja sekkuma pangainspektsioon. «EVEA Pank püüab vahendeid valimata vabaneda halbadest laenudest, seades laenuandmise sõltuvusse mingi teise nõude ülevõtmisest,» leidis Kravt?enko.

EVEA Pank laenas T.L. Investeeringule 1995. aasta juunis viis miljonit krooni. Laenu tagatiseks olid T.L. Investeeringu aktsiad ja Tõnu Leppikule kuulunud ASi Kuumärk rendiõigus Metropoli kohviku ruumidele.

Eelmise aasta septembris, kui panga nõudeõigus T.L. Investeeringu vastu ASile KSK üle anti, oli Kuumärk ASi Impala kasuks rendiõigusest loobunud. EVEA Pank ilmselt teadis seda, kuid KSKd sellest ei informeerinud.

KSK on üritanud linnavalitsusega mitu kuud läbirääkimisi pidada, et rendiõigus ümber vormistada, kuid linnavalitsus on sellele siiani kategooriliselt vastu vaielnud.

Lisaks on T.L. Investeeringu vastu esitanud 1,6 miljoni kroonise nõude ka Tallinna linnavalitsus. Kui firma pankrot välja kuulutatakse, võib nõudeid lisanduda.

Hetkel kuum