16. detsember 1997 kell 22:00

Riigivara müügibuum pööratakse riigi kasuks

Hirm selle ees, et järgmisel aastal laekub ministeeriumi valduses oleva vara müügist saadud raha otse riigieelarvesse ja ei jää enam ministeeriumi käsutusse, on tekitanud aasta lõpus riigile kuuluva kinnisvara müügil paanika.

Äripäeva hinnangul on ülearuse riigivara kiire müük positiivne. Oluline on aga, et vara ei müüdaks maha võileivahinna eest, et müük toimuks avaliku konkursi teel ja et riigil oleks täpne ülevaade, kuidas müügist laekuvaid summasid kasutatakse.

Praegu kasutavad ministeeriumid ja maavalitsused riigivara müügitulu ametkonnasiseselt, täpne ülevaade selle raha kasutamise kohta aga puudub.

Viimastel kuudel ministeeriumite tekitatud riigivara müügibuumi põhjuseks on see, et tuleval aastal läheb sel teel laekuv raha otse riigieelarvesse ja ministeerium jääb nendest summadest ilma. Kiirmüügi korraldamine näitab ministeeriumiametnike tõelist palet ja kinnitab seda, et ametnikkond on Eestis kasvanud üle pea.

Ministrid eesotsas peaministriga ei ole suutnud ministeeriumite juhtivametnike omavolitsemist peatada ja Eestit võib jätkuvalt pidada ametnikeriigiks. Sellepärast on õige põhimõte, et riigivara müügi tulu laekub otse riigieelarvesse.

Eile arutas riigikogu Koonderakonna fraktsiooni esimehe Mati Meose poolt esitatud riigivaraseaduse muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu.

Tänu opositsiooni survele loobus Koonderakond eile õhtul selle pika nimega seaduse eelnõu riigikogus läbisurumisest ja läks opositsiooniga kompromissile. Selle eelnõu eesmärk oli säilitada praegune olukord ja jätta ministeeriumitele veel üheks aastaks võimalus riigivara müügist teenitud tulu oma parema äranägemise järgi kulutada.

Meos põhjendas oma ette-panekut sellega, et praegu toimuv riigivara müük soodustab vara ülepeakaela ja väga madala hinna eest müümist. Õigus oli Eesti Päevalehel, kes oma eilses juhtkirjas nimetas sellist põhjendust rumalaks.

Esiteks ei tohi ära unusta da, et riigivara on võimalik praegu müüa ainult valitsuse loal ja riigivaraga seonduva eest vastutab võimul olev koalitsioon. Kui ministeeriumeid ei suudeta ohjes hoida ja nad hakkavad töötama riigi vastu, siis peaks praegune koalitsioon võimu loovutama.

Eilsel hääletusel toetas Meo-se eelnõu 34 riigikogu liiget. Loodetavasti oli eelnõu läbisurumisest loobumise põhjuseks see, et need saadikud said lõpuks aru, et tekkinud olukorras ei ole süüdi mitte järgmisel aastal kehtima hakkav seadusemuudatus, vaid hoopis nõrk valitsus.

Äripäev toetab opositsiooni ja koalitsiooni vahel eile õhtul saavutatud kompromissi, mille alusel viimasel poolel aastal riigivara müügist saadud tulu ei jäeta ministeeriumile, vaid see jaotatakse järgmise aasta alguses vastu võetava lisaeelarve alusel.

Viimasel poolaastal on ministeeriumid teeninud riigile kuuluva kinnisvara müügist 210 miljonit krooni. Seda summat võiks kasutada riigiaparaadi efektiivsemaks rakendamiseks ja näiteks maksta selle arvel riigiametnike koondamistasud.

Hetkel kuum