18. detsember 1997 kell 22:00

TOP 100s tänu maksuvõlale

Kõige suurem sotsiaalmaksuvõlg oli ASil Eesti Merelaevandus -- 24 miljonit krooni. Talle järgnes AS Hansatee ligemale 18 miljoni kroonise summaga. Peale nende olid suuremad võlglased Tallinna masinatehas ja Viljandi Aken ja Uks.

Eesti ettevõtete TOP 100 on koostatud 1996. aasta majandusnäitajate põhjal.

«Piltlikult öeldes on eelnimetatud neli firmat saanud oma võidu pensionikassa ja haigekassa summade kaasabil,» nentis Külli Pedak.

Pedaku sõnul pole ettevõtted sotsiaalmaksu võlga likvideerinud ka tänavuse aasta jooksul, ehkki kokkuvõttes on see vähenenud 22 miljonile kroonile.

Tallinna masinatehase sotsiaalmaksuvõlg on praeguseks isegi pisut kasvanud, olles juba 10,3 mln krooni.

Hansatee võlg on kahanenud 5 miljonile kroonile ja Eesti Merelaevanduse võlg 4,7 miljonile kroonile. Poolteist miljonit krooni on võlgu AS Viljandi Aken ja Uks.

Külli Pedak märkis, et tema meelest tuleb edaspidi koos edukuse edetabelitega koostada pingerida edukate maksuvõlgade kohta. Kui ikka meeldib olla võidukate hulgas, siis tuleks riigimaksud tasuda või nende olemasolu tunnistada, lausus ta.

ASi Hansatee juhatuse esimees Enn Pant oli eile välismaal ja temalt maksuvõla kohta kommentaari küsida ei õnnestunud.

Ettevõtte tehnikadirektor Ülo Kollo sõnas, et ta pole küll õige mees seda teemat kommenteerima, aga ta ei uskunud, et Hansateel mingit maksuvõlga on.

Kollo tunnistas, et mineval aastal oli Hansateel küll mingi maksuvõlg, kuid selle kohta sõlmiti maksuametiga nn võla ajatamise graafik. «Siis ei tohiks ju enam võlglaste kirjas olla,» leidis ta.

Riigi maksuameti arvestusosakonna juhataja Helmi Vainu tegi koos teiste töötajatega eile Äripäeva palvel kiire analüüsi TOP 100 ettevõtete teiste maksuvõlgade kohta seisuga 1. detsember 1997.

Selgus, et kui sotsiaalmaks välja arvata, on väga üksikud edetabelisse pääsenud ettevõtted võlakirjas.

Kõige rohkem on TOP 100 ettevõtetel võlgasid ettevõtte tulumaksu osas. Tallinna masinatehase maksuvõlg on ettevõtte tulumaksu osas ilma intressita näiteks 774 000 krooni. ASi Aumek Plast ettevõtte tulumaksu võlg on üle 2 miljoni krooni.

Kohimo ASil on käibemaksuvõla intressi üle ühe miljoni krooni.

Helmi Vainu sõnul ei ole muude maksude võlgu Eesti Merelaevandusel, Hansateel ega ASil Viljandi Aken ja Uks, kes on sotsiaalmaksu võlglased.

Hetkel kuum