18. detsember 1997 kell 22:00

Uus sündikaat tulekul

Kuld ei ole ainus metall, mis näitab maailma turgudel ebastabiilsuse märke. Aktiviseerunud on ka kaks valget väärismetalli -- hõbe ning plaatina. Viimase hind langes teisipäeval Londonis peaaegu viie viimase aasta madalaimale tasemele 339 dollarini untsist. Kauplemispäeva lõpuks hind küll taastus, kuid päev lõpetati ikkagi 12 dollari võrra madalamal tasemel kui päev varem. Nädalaga on plaatinauntsi hind langenud 40 dollari võrra ehk üle 10 protsendi. Hinnalanguse peamiseks põhjuseks on kartus, et järgmisel aastal vähenevad esmakordselt pärast 1998. aastat plaatina laovarud ning Venemaa (maailma teine plaatinatootja) lähiajal eksporti ei suurenda.

Sündikaadi moodustamise katse on tõstnud hõbeda hinna üle 6 dollari unts, mis on kõrgeim hind alates 1989. aasta märtsist. Mitmed pangad ning investeerimisfirmad võtavad sisse füüsilise hõbeda pikki positsioone lootuses hind niiviisi üles kruvida ning edaspidi oma kontrolli alla võtta. Analüütikute hinnangul võib hõbedauntsi hind tõusta umbes 8 dollarini unts.

Uusi hinnarekordeid on viimasel nädalal teinud ka värvilised metallid Londoni metallibörsil. Plii on langenud kolme ja poole, tina peaaegu kolme ning alumiinium viimase aasta madalaimale hinnatasemel. Ärevust põhjustavad turul on Kagu-Aasia finantskriisi negatiivsed mõjud ning mitmed investeerimisfondid ning spekulandid on hakanud oma positsioone likvideerima. Liiguvad kuuldused, et mõned metallitarnijad Aasiast plaanivad lepinguid lõpetada.

Hinnalangusest pole pääsenud ka metallibörsi juhtmetall vask. Kolmapäeval kaubeldi sellega tasemel 1745 dollarit tonn. Viimati nähti taolist hinnataset poolteist aastat tagasi pärast Sumitomo skandaali. Toonane hind -- 1740 dollarit tonn -- oli madalaim alates 1994. aasta jaanuarist.

Hetkel kuum