13. jaanuar 1998 kell 22:00

Kas Maarahva erakonna toetajate arv võib väheneda?

Loomulikult peaks Ilvese sammu sügavam mõte olema maainimeste häälte kogumine. Kuidas see nüüd õnnestub, on juba teine küsimus. Talurahva erakond võib veel ennast tugevdada mõningate isikute abil. Üheks selliseks võib olla Ilmar Mändmets.

Peale Talurahva erakonna ja Parempoolsete ühinemise võib veel enne valimisi uusi liitumisi ennustada, sest riigikokku pääsemiseks on vajalik koguda 5 protsendi valijate toetus.

Ühelt poolt ei tulnud Ilvese astumine Talurahva erakonda mulle üllatusena, sest sellist kumu olin ma varem kuulnud. Aga teiselt poolt tuli see ikkagi mingi üllatusena, sest ma ei ole päris kindel, et see taktika aitab saavutada eesmärki, mis peaks tõepoolest olema maaelanikkonna häälte üsna tõhus kogumine.

Muidugi ei maksa unustada, et see on esimene samm ja sellele võib järgneda mitu teist sammu. Näiteks teiste prominentsete isikute kaasamine ja ka mõne teise erakonnaga valimiseelse liidu loomine.

Maarahva erakonna toetajate hulgas võib olla ka selliseid inimesi, kes on pettunud Arnold Rüütli tegevusetuses.

Seda on väga raske öelda. Arvan, et Maarahva erakonnal on kujunenud välja kindel toetajaskond, mis on olnud suhteliselt püsiv, ja ilmselt see samm meie toetajaskonda eriti ei mõjuta.

Me oleme järjepanu teinud ka ettepanekuid Talurahva erakonnale koostööks ja ma arvan, et võib-olla me leiame ka nendega koostöövõimalusi.

Maarahva erakond ei suhtu praegu küll sellesse mingi eelarvamusega.

Olukord maal on praegu selline, et eesmärk pühendab abinõu, ja sellepärast tuleb kõigiga kokku leppida, ka omapäi käivate Ilvestega. Kahjuks tollide kehtestamise hääletamise ajal hiilis Ilves vaikselt minema ja selle peab ta nüüd kindlasti ära põhjendama, miks ta nii tegi.

Ilvese eesmärkides ja programmis ei ole aga minu arvates küll midagi uut. Kui me võtame Maarahva erakonna programmi kätte ja loeme Postimehes ilmunud Ilvese artiklit, siis tekib tunne, nagu oleks Ilves meie pealt maha kirjutanud.

Sellepärast ma usun küll, et me võime Talurahva erakonna ja Ilvesega koostööd teha. Meid püütakse vastandada, aga tegelikult see asi nii ei ole.

Hetkel kuum