19. veebruar 1998 kell 22:00

Aumärgid kallimalt firmalt

Vabariigi 80. aastapäevaks jagatavate teenetemärkide valmistamiseks tegi madalaima hinnapakkumise AS Miniplast Pluss koos ASiga Herald. Teised kaks osalejat, Tallinna juveelitehas ja üks Soome firma, pakkusid mitusada tuhat krooni kõrgemat hinda.

Ootamatult lükkas riigikantselei kõik pakkumused riigihankeseaduse alusel tagasi ja mõne aja pärast pakuti ordenitööd Raul-Roman Tavasti juhitavale juveelitehasele, kes töö vastu võttis.

Miniplast Plussile koos Heraldiga jäi vaid Maarjamaa Rist. Vaid välismaalastele annetatavat aumärki valmistatakse aga vähem.

ASi Miniplast Pluss juhatuse esimees Meelis Pääbo sõnab, et kasumit see töö neile ei too. «Me vaat et maksame peale,» sõnab ta.

Põhjuseks on asjaolu, et turuosa säilitamiseks sõlmiti leping hinnaga, mille firma käis vähempakkumisel välja kui hulgihinna. Kuna Maarjamaa Risti valmistatakse peamiselt üksiktellimuse alusel, tuleb ordeni omahind kõrgem ja müügikasum sellevõrra madalam.

Kui palju üldse teenetemärkide valmistamine maksma läheb, ei osatud öelda ei riigikantseleist ega aumärke valmistavatest firmadest.

Riigikantselei sümboolikaosakonna nõunik Ivo-Manfred Rebane ütles, et tema ei oska konkursi tühistamist kommenteerida.

Riigikantselei peadirektor Tarmo Mänd palus juhtumi kirjelduseks lisaaega ja hiljem ei õnnestunud teda enam telefoni teel kätte saada.

Juveelitehase juhatuse esimees Roman Tavast ei oska põhjendada, miks riigikantselei tellimus neile anti ja kuidas konkurss käis. «Osalesime konkursil, tükk aega oli vaikus,» meenutab ta, «kuni eelmisel suvel võeti ühendust ja anti enamik ordeneid meile.»

Eelmisel nädalal, kui president Lennart Meri autasude saajad välja kuulutas, käis teenetemärkide komplekteerimine alles täie hooga.

Sel teisipäeval oli viimane päev teenetemärkide üleandmiseks, kuid veel kolmapäeva hommikul oli juveelitehases õhkkond närviline, sest Taanist ei saabunud õigel ajal ordenilindid. Need pidi tellima Miniplast Pluss.

Pärast viimaste teenetemärkide riigikantseleisse viimist polnud Tavastil enam toodangu näidisena muud kätte võtta, kui esimese vabariigi aegne Valgetähe orden. See oli tehases valmistatud ajal, kui tehas kuulus Tavasti isale.

Tavast kinnitab, et nemadki peavad ordenite valmistamisele pigem peale maksma. «See on auasi, mitte teenimise vahend,» räägib ta.

Tellimus tuleb riigikantseleist viimasel minutil ja töö on mahukas. «Hind peaks sõltuma ajast, mis töö tegemiseks jäetakse,» lausub Tavast.

Riigikantseleil on ordenitega seoses pooleli kohtuvaidlus Maarjamaa Risti ordeni endise valmistaja ASiga Marquise, et ametlikult lõpetada tööleping ja tagasi saada töövahendid.

Marquisi omaniku Viktoria Lukatsi sõnul pole tööleping lõppenud ja seetõttu pole põhjust stantse ära anda.

Hetkel kuum