19. märts 1998 kell 22:00

Tallinna volikogu ei usalda Savisaart

Umbusaldusavalduse Edgar Savisaare vastu esitas linnavolikogu liige Endel Lippmaa, kes pole ise osalenud volikogu töös alates 1996. aasta sügisest. Lippmaa peatas oma tegevuse volikogu töös, sest talle ei meeldinud Savisaare saamine linnavolikogu esimeheks.

Umbusalduse avaldamiseks on linnavolikogus vaja vähemalt 33 poolthäält. Viimane vajaminev hääl tuli fraktsiooni Paremerakonnad ja Mõõdukad liikmelt Matti Pätsilt veerand tundi enne volikogu istungi algust faksi teel.

Reformierakonna fraktsiooni esimehe Rein Voogi sõnul oli umbusalduse avaldamiseks nelja mehe vastu mitu põhjust. «Keskerakondlaste juhitavate valdkondade areng on toppama jäänud,» lausus Voog.

«Savisaar on erakonna esimees, kes on pandud vastutama erakonna liikmete tegevuse või tegevusetuse eest,» lisas Voog. «Lisaks on Tallinna volikogust saamas keskerakondlaste valimisstaap.»

Linnavolikogu fraktsioonid süüdistavad, et elamumajanduse ja omandireformi eest vastutav abilinnapea Mait Metsamaa ei ole oma tööga toime tulnud ja pole suutnud siiani ümber lükata korruptsioonikahtlustusi linnavalitsuses. Kalev Kallole pannakse süüks seda, et ta ei ole suutnud ümber korraldada parkimist Tallinnas ning ühistranspordi piletimajandus oli korrast ära. Samas teenib Kallo lisaraha kaheksa linnale kuuluva või linna osalusega aktsiaseltsi nõukogus.

Peeter Kreitzbergi süül kadus 100 000 krooni maksumaksja raha ja abilinnapea ei ole midagi ette võtnud, et seda raha tagasi saada, lausus Voog.

Mitmed tuntud poliitikud kinnitasid eile Äripäevale, et umbusalduse avaldamise taga on ekspeaminister Tiit Vähi, kes üritab tulla tagasi poliitikasse.

Tiit Vähi ütles eile, et see väide on alusetu. «Olen sellega harjunud, et kui linnas midagi toimub, siis seostatakse seda ikka ja jälle minu nimega,» sõnas Vähi, kes valmistus sõitma kümnepäevasele suusapuhkusele.

«See on ebatõene info ja absurdne väide,» kinnitas ka linnapea Ivi Eenmaa.

Keskerakondlasest linnavolikogu liikme Liina Tõnissoni sõnul ei ole keegi kerkinud probleemidega keskfraktsiooni liikmete poole pöördunud.

«Selle nädala algul küsisid Metsamaa, Kallo ja Kreitzberg Eenmaalt selgitust toimuvast ning Eenmaa vastas, et linnas ei toimu midagi erilist,» rääkis Tõnisson.

Umbusaldusavaldused nelja Keskerakonna liikme vastu tulevad volikogus reglemendi kohaselt hääletusele kahe nädala pärast.

Hetkel kuum