25. märts 1998 kell 22:00

Kas üleminek elektroonsele asjaajamisele on teostatav?

Ei oskagi öelda, kas mujal maailmas on võimalik Internetiga tuludeklaratsiooni saata. Praegu kohe ei ole see teostatav. Oluline on, et deklaratsiooni esitaja kuidagi kinnitab esitatud andmete õigsust.

Pangatehinguid ju tehakse elektrooniliselt ja nii liiguvad suured summad, võiks ju tõepoolest mõelda, et elektrooniliselt esitada ka maksudeklaratsioone.

Maksuamet suhtleb pangaga juba praegu elektroonilisel teel, samuti käib üksikisiku tulumaksu tagastamine. Raha liikumise pool on juba elektrooniliselt sisse seatud, andmete esitamine peaks järele tulema. Siiski peaks riigikogu selle kuidagi seadustama, et pärast ei tekiks mingeid arusaamatusi. Ma ei kujuta ette, millal see võiks toimuda, aga miks mitte.

Ma arvan, et sinnapoole see asi läheb, aga ei usu, et see totaalseks läheb, et kõik inimesed suhtlevad Interneti kaudu ja paber üldse ei liigu. Paberkandja jääb ikka ka. Tuleb vähemalt dubleerida.

Internet on hea abivahend, aga see, mis peaks jääma ajalukku või arhiivi, peaks ikka olema paberkandjal dubleeritud.

Palju nüüd Tallinnaga otsesuhtlemist val-lal on, aga informaatiline võrk vald--maakond--Tallinn oleks väga vajalik, sest paberivärk hakkab üle pea kasvama.

Inimene--vald on natuke komplitseeritum, kuigi mitte välistatud. Praegu ei ole inimestel neid võimalusi nii palju. Vald on inimesele lähedal ja seal käimine ei ole mingi probleem.

Ma kiidaks selle idee küll heaks. Ehkki siin on omad agad. On mõned asjad, mille puhul inimene peab tulema ja näitama, et ta on see inimene. Kui ta kasvõi mingit tõendit tahab. Kaitstus peab olema.

See oleks ideaalne ja vajalik, aga siin on üks aga. Kogu dokumentatsioon, mis meil siin ringleb, peab seaduse järgi olema pitseeritud ja alla kirjutatud. Ükski mail ja ka faks ei maksa.

See tähendab, et tuleb seadustikku muutma hakata. Peab olema selline asi nagu elektrooniline allkiri. See on väga paljudes kohtades olemas ja täiesti aktsepteeritud. Aga elektrooniline allkiri nõuab teistsugust lähenemist tarkvarale.

Teiseks peab täiesti muutma turvasüsteemi arvutites, niikaua, kui seda ei ole muudetud, ei saa midagi teha. Niikaua, kui me ei lähe süsteemide peale, kus turvalisus on suurem, tekivad ületamatud raskused dokumentide arvestamisel maksvate dokumentidena. Kogu elektroonse valdkonna kasutamise võtab jalust maha see, et keegi võib su töö ära rikkuda.

Hetkel kuum