26. märts 1998 kell 22:00

Ühispank maksis üle

Tallinna Pank liitub Ühispangaga aktsiate vahetuse teel, kursiga 0,84 Ühispanga aktsiat 1 Tallinna Panga aktsia vastu. Tallinna Panga aktsia sulgemishind oli eile börsil 56,1. Ühispanga pakutud vahetuskurss eeldab Tallinna Panga aktsiahinna kallinemist vähemalt 9,4 krooni aktsia kohta.

Tallinna Panga aktsiakapital on praegu 115,8 miljonit krooni. Ühispank maksis seega Tallinna Panga aktsiate eest 109 miljonit krooni üle.

Kõik asjaosalised kinnitasid eile, et nad ootavad täna Tallinna Panga aktsiahinna kiiret tõusu.

Äripäeva andmetel saab uue panga nimeks Eesti Ühispank. Samuti on teada, et uue panga nõukokku saavad praeguse Tallinna Panga nõukogu liikmetest paar inimest.

Tallinna Panga nõukogu liige Guido Sammelselg kinnitas eile, et Tallinna Panga nõukogu liikmed peaksid liitpanga nõukogus saama vähemalt kolm kohta. Ta lisas, et osa Tallinna Panga tegevjuhtkonnast jätkab kindlasti tööd Ühispangas.

Ühispanga direktori Lembit Kitteri sõnul polnud Tallinna Panga eest makstav hind mingil juhul ülepakutud. Ta ütles, et nii Investeerimispanga (EstIB) kui Ühispanga pakkumus olid võrdväärsed, neid ei saa hinnata aktsiakursi järgi.

Kitter sõnas, et Ühispanga eilne kiire otsus polnud mõjutatud EstIBi ettepanekust. «Kindlasti on EstIBi pakkumus kiirendanud otsustamist,» tunnistas Kitter.

Kitter kommenteeris pakkumuse tegemist Tallinna Panga nõukogule sellega, et nõukogu esimees Targo Raus pöördus esimesena Ühispanga poole ning oli loogiline, et temale tuleb ka vastata.

«Ühinemist otsustavad siiski omanikud,» ütles Kitter.

Ta nentis, et jaanuaris, kui oli palju juttu Ühispanga ja Tallinna Panga võimalikust ühinemisest, konkreetset pakkumust ei tehtud. Ta lisas ka, et kõnelused kahe panga võimalikuks ühinemiseks on käinud nii Tallinna Panga juhatuse kui ka nõukoguga.

Kommenteerides laenu, mille EstIB Tallinna Panga juhtkonnale aktsiate ostmiseks andis, ütles EstIBi asepresident Kalle Norberg, et laenutingimused mingil juhul ei muutu.

Norberg ütles, et igal juhul soovib Investeerimispank Tallinna Panga aktsionäridele nii kasuliku tehingu puhul õnne. Ta nentis, et EstIBi pakkumus oli igati õige kursiga.

«Mõlemal pangal olid oma analüütikud, kes hindasid panku ning jõudsid järeldusele, et aktsiakurss on õige,» ütles Norberg.

Norberg lausus samuti, et tema hinnangul tegi Ühispank kiire pakkumuse selleks, et ennetada EstIBi ja Tallinna Panga ühinemist. Ta lisas, et ei mõista Ühispanga pakkumust, sest tema hinnangul tuli see läbimõtlematult.

Norberg nentis, et EstIB ja Tallinna Pank sobivad väga hästi kokku. «Vaated paljudele asjadele on samad,» ütles ta.

Äripäeva analüütiku Toomas Truuverki sõnul võib täna börsil oodata kas Tallinna Panga aktsia ligi 9,5 krooni suurust tõusu või Ühispanga aktsia 11,2kroonist langust. «Tõenäolisem on siiski esimene variant,» nentis Truuverk.

Truuverk lisas, et selline käitumine, kus liitev ettevõte maksab liidetava ettevõtte omanikele nn preemiat, on küllalt tavapärane ja midagi imelikku selles pole. «Ühispanga ja Tallinna Panga liitumisprotsessi algus annab tugeva positiivse tõuke kogu börsile ja kõigi eelduste kohaselt võib oodata mõningast tõusu kogu turu ulatuses,» lisas Truuverk.

Hetkel kuum