Lepingu sõlmimisel kontrollige vastaspoole volitust

30. märts 1998, 00:00

Lepingu sõlmimisel peab arvestama riskiga, kui ei veenduta teise poole lepingu sõlmimiseks vajaliku volituse olemasolus. Volituseta sõlmitud leping on tühine ja seda ei pea täitma. Samas võib teine pool volituseta sõlmitud lepingu heaks kiita hilisema käitumisega, näiteks sellega, et asub lepingut täitma.

Äriseadustiku kohaselt võib osaühingut (OÜ) või aktsiaseltsi (AS) tehingute tegemisel esindada iga juhatuse liige. Kui OÜ või AS on otsustanud, et juhatuse liikmed peavad tehingu tegema näiteks kahekesi või kõik koos, siis peab piirang olema kantud äriregistrisse kehtimaks teiste isikute suhtes.

Tehing, mille teise isiku nimel on teinud isik, kellel ei olnud selleks volitust või kes volituse piire ületas, on tühine. Tühist tehingut ei pea täitma, see on kehtetu algusest peale.

Volitust ületades tehtud tehing kehtib osas, milleks esindajal oli volitus. Kui isik, kelle nimel volituseta tehing tehti, selle hiljem heaks kiidab, on tehing kehtiv algusest peale.

Eeltoodust tuleneb, et eriti enne lepingu sõlmimist uue lepingupartneriga on lepingu tühisuse riski maandamiseks tarvilik veenduda nimetatud isiku esindaja vastava volituse olemasolus ja kehtivuses.

OÜ ja ASi juhataja või juhatuse liikmed on nimetatud äriregistri kartoteegi b-osa registrikaardil. B-osa kaart «kehtib» 15 päeva jooksul selle väljastamisest registriosakonna poolt.

Kui nimetatud kaardil ei ole sätestatud piiranguid juhatuse liikmete esindusõiguse teostamise suhtes, võib iga juhatuse liige teise isiku suhtes siduva tehingu teha.

Levinud on aga praktika, kus lepingu sõlmimisel teise poole esindaja volituses eelnevalt ei veenduta. Selline käitumine võib olla kohane, kui poolte vahel on pikaajaline ärisuhe. Pooled tunnevad siis teineteist piisavalt ning on kujunenud teatud äritava.

Siiski ei välista äritava, mille kohaselt volituse olemasolus eelnevalt ei veenduta, võimalust, et leping sõlmitakse volituseta isiku poolt ja teine pool seda hiljem heaks ei kiida kas täitmise läbi või muul viisil. Sellisel juhul on leping tühine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing