16. aprill 1998 kell 22:00

Jeen suundus taas allamäge

Dollar alustas eile Aasia turgudel taas rallit Jaapani jeeni suhtes, tõustes 128,88 jeenilt (kolmapäevaselt madalaimalt kursilt) 131,65 jeenile. Turud suhtusid seitsme juhtiva tööstusriigi (G7) rahandusministrite ja keskpankade juhtide ühiskommünikeesse leigelt, interpreteerides, et see on suunatud pigem Jaapani otsustavamate fiskaalmeetmete kasutuselevõtmisele, kui jeeni kiire languse peatamisele. Jeeni edasise kiire languse hoidsid ära Jaapani Panga võimalik interventsioon ning mõningane optimism fiskaalmeetmete suhtes. Jaapani majanduse planeerimise minister Koji Omi teatas eile, et valitsus avaldab meetmete paketi enne tema kohtumist vastastikuse majandusliku koostöö ja arengu organisatsiooni (OECD) esindajatega 25. aprillil.

Valdavalt on analüütikud siiski seda meelt, et Jaapani majandus liigub järjest allamäge ning tööstusriikide ühendatud interventsioonid mõjuvad jeeni kursi liikumisele nagu hane selga vesi. Barklays Capital'i valuutastrateeg Jane Foley teatas Reutersile, et nende prognoosi kohaselt on jeeni kurss kuue kuu pärast 145 USD/JPY ja 12 kuu pärast 150.

Kuigi valuutaturgude kogu tähelepanu oli suunatud jeenile, tõusis dollari kurss ka Saksa marga suhtes kolmapäeva hilisõhtuselt 1,7997 margalt 1,8131 margale, sest turule levisid kuulujutud, et Saksamaa riigipank võib tänasel nõukogu koosolekul tõsta intresse. Siseriiklikke põhjusi intressimäärade tõstmiseks ei ole. Ainsa põhjusena (kui intresse ikka tõstetakse) tuleb kõne alla majanduslik olukord teistes Euroopa riikides. Analüütikud intressitõusu ei usu.

Hetkel kuum