16. aprill 1998 kell 22:00

Lissabon mõjub mitmekesisuse magnetina

Ehkki Portugal on tuntud eelkõige rannapuhkuse kohana, on sellest rikkaliku ajaloopärandiga maast põhjust nüüd tavalisest rohkemgi rääkida -- 22. maist 30. septembrini toimub Portugali pealinnas Lissabonis maailmanäitus Expo 98.

Maailmanäituseks on see maailma üks kauneimaid linnu saanud terve uue linnaosa Oriente.

Näitusekompleks asub vaid mõne autosõiduminuti kaugusel lennuväljast. Sinna oodatakse vähemalt 15 miljonit külastajat.

Näitusekeskus koosneb paljudest paviljonidest: merede paviljon, ookeanide paviljon. Viimatinimetatu on Euroopa suurim okeanaarium, kus elutseb 25 000 kala-, linnu- ja imetajaliiki. Eesti päev on Expol 18. augustil.

Rannateel ümbritsevad külastajat kella kolmeni hommikul muusika, teater, tsirkus ja meelelahutuskokohad. Restoranidki on avatud.

Lissabon -- kunsti- ja ajaloomeka -- on kerkinud seitsmele künkale Tejo jõe suudmes. Belémi linnaosas asuvad ajaloolised Torre Belémi klooster ja kuningaloss. Ettekujutuse Portugalist saate aga üksnes pealinnast välja sõites. Kohanimedest tasub meelde jätta Sintra küla, Nazare kaluriküla, kloostrite poolest kuulsa Batalha, Coimbra, kristliku religiooni keskuse Fatima -- tuntud palverännakute sihtpunkti.

Õhtut tasub veeta fado-restoranis Alfame ja Bairro Alto linnaosas. Just seal kuuleb suurepäraste muusikute esituses Portugalile iseloomulikku laulu, mis tavaliselt räägib õnnetust ja petlikust armastusest.

Uues linnaosas Doca de Santos leiate mitmekesise valiku restorane, diskosaale ja ööbaare. Muu Euroopaga võrreldes on Portugali ööelu märksa elavam: vilgas lustimine vaibub vaid mõneks hommikutunniks.

Portugal rahvusköögi maitsegamma on mitmekesine alates meie seapraadi meenutavast talupojatoidust kuni lõunamaiselt vürtsitatud roogadeni, hõrgutavaist mereandidest maitsvate liharoogadeni. Ka mahlaste puuviljade valik, mida talvel tuukase lähedal paiknevalt Aafrika mandrilt, on alati lai.

Toitu tellides tasub eelnevalt piiluda kõrvallaudadele, sest tavaliselt on portsud meie mõistes hiiglaslikud.

Ärge unustage maitsta kuulsat queijada't, väikest ümmargust maajuustuga kooki!

Sattudes Porto maakonda, teadke, et tegemist on maailmakuulsate portveinide tootmispiirkonnaga. Iidse veinikultuuri heaks näiteks on port- ja rosé veinid.

Omapärase maitseelamuse saate maitstes roheka värvusega noort vahuveini vino verde't.

Hinnad

- tass kohvi 6,5--14 kr, pudel õlut 12 kr

- päevapraad kohvikus ca- 85 kr

a la carte- praad alates 120 kr

- kolmekäiguline komplektlõuna jookideta alates 145 kr

- toidukaupade hinnad supermarketis on samas hinnaklassis Eestiga või odavamadki: liitrine pakk mahla maksab ca- 8 kr, liitrine pakk veini maksab ca- 20 kr

Hetkel kuum