22. aprill 1998 kell 22:00

Kas reisifirmad võltsivad viisataotlusi?

See, mis Äripäevas (22.04.1998) kirjas oli, on reaalne tänapäev. Erinevus on ainult selles, kuidas üks või teine firma seda käsitleb. Viisapaberitel on kliendi allkirja koht. Nüüd on iga firma enda asi, kuidas ta kliendiga kokku lepib, et kas on kliendilt volitus mingisuguseks erijuhuks, et viisapaberile paneb allkirja reisibüroo töötaja.

See reisibüroo, kes ütleb, et nad mitte kunagi kliendi eest allkirja viisapaberitele ei pane, sõna otseses mõttes valetab. Seda tehakse, aga see ei ole reegel. Selliseid asju, et viisa taotleja elukutset võltsitakse, ei tohi esineda. Täna saatkonnad usaldavad büroosid ja ka kliendid, eeskätt püsikliendid usaldavad oma reisibürood. Ma ei usu, et täna on võimalik kehtestada korda, et iga klient, kes usaldab reisibüroo kätte oma viisade tegemise, hakkab ise oma ankeedile allkirju märkima. Klient on näiteks Lõuna-Aafrikas, siis tuleb korraks Tallinnast läbi ja lendab edasi Hiinasse. Vahepeal peab aga keegi tema dokumente vormistama. Kui reisibüroo töötaja paneb viisataotlusele kliendi eest tema allkirja, siis peab see raudselt toimuma kliendi teadmisel ja kliendi andmebaas, mis ankeedi peale läheb, peab olema raudselt kontrollitud. Selles ei tohi kindlasti eksimusi olla.

Võin käe südamele panna ja öelda, et Tallinntuur ei ole ealeski sellise asjaga tegelenud. Juba juriidiliselt ei ole mingit õigust ühtegi allkirja võltsida ja meie firma ei ole kunagi ühegi kliendi allkirja võltsinud. Mis puudutab turismifirmade järelevalvet, siis osa turismialal tegutsevaid ettevõtjaid on seisukohal, et Eesti turismifirmade liit võiks tegelda turismifirmade kontrollimise, litsentseerimise ja karistamisega.

Mina leian, et see on riigi funktsioon. Mis puudutab võltsinguid, siis riik peaks võtma selles osas seisukoha ja ma ütlen veel, et see on puhtalt juriidiline küsimus. Samuti on see ka eetiline küsimus.

Igasugune võltsing on karistatav ja siin ei saa eristada turismiblanketil allkirja võltsimist ja pangadokumentide võltsimist.

Turismifirmade liidus ei ole viisataotluste võltsimine jutuks olnud, sest liiduni ei ole sellekohast infot jõudnud. Kui ühe turismifirma vastu oleks laekunud selline kaebus, siis oleksime tõstnud selle üles turismifirmade liidu eetikakomisjonis. Selliseid juhtumeid ei ole aga siiamaani olnud.

Hetkel kuum