3. mai 1998 kell 22:00

EMV liitub Koger & Sumbergiga

EMV suuraktsionäri Baltic Republic Fundi esindajal Hansa Investment-sil õnnestub tõenäoliselt nurjata EMV liitumine Merko Ehitusega.

Äripäev prognoosib, et pärast Merkoga liitumisprotsessi nurjumist ei jätka EMV kaua iseseisvalt, vaid ühineb ehitusfirmaga Koger & Sumberg, mille omanike ringi kuulub samuti Baltic Republic Fund.

Praegust turuseisu arvestades on liitumine ehitusfirmadele vajalik. Ehitusturg on välja kujunemata, firmad väiksed ja neil on raske konkureerida lääne ehituskontsernidega. Samuti on pärsitud laienemisplaanid naaberturgudele.

Koger & Sumberg on juba mõnda aega endale ühinemispartnerit otsinud. Firma suureks miinuseks on väike omakapital, mis pärsib oluliselt firma arengut. Võrreldes Merko Ehitusega on Koger & Sumbergi finantsseis praegu kehvem.

EMV ja Merko Ehituse liitumisel oleks tekkinud väga selge turuliider, mis oleks tugevam kui EMV ja Koger & Sumbergi ühinemisel tekkiv ehitusettevõte. Samas on ühinemisel Koger & Sumbergiga EMV aktsionäridel võimalik paremad tingimused välja kaubelda kui ühinemisel Merkoga.

Kuigi Hansa Investments teeb praegu tõsist tööd, et ühinemist nurjata, ei olnud ta algselt ühinemise vastu. Konflikt tekkis sellest, et osa EMV aktsionäre ja tegevjuhid leppisid ühinemistingimustes liiga vara kokku. Liiga vara otsustati ära osaluste jaotumine ja kui EMV suurimal aktsionäril tekkis vastuväiteid, siis selle asemel, et leida kompromiss, Baltic Republic Fundi hoopis ignoreeriti. Ükski suuraktsionär ei saa vaikselt leppida sellega, et firma tulevikku määravad otsused tehakse temata.

EMV aktsionäridele on praegu oluline, et konflikt kiiresti laheneks ja tekiks selgus, mis firmast saab. Kui firma tulevik on selge, siis hakkab tõusma ka aktsia hind.

Hansa Investments on teinud aktiivset selgitus- ja kuluaaritööd eesmärgiga takistada EMV ühinemist Merkoga.

Nüüd peab Hansa Investments andma EMV aktsionäridele teada, mis saab firmast pärast liitumisprotsessi nurjumist. Kas jätkatakse üksinda või liidetakse EMV hoopis Koger & Sumbergiga.

EMV väikeaktsionäridele soovitaks aga lihtsalt oodata. Aktsiate müümisel praegu küll mõtet ei ole. Suuraktsionäride vahel tekkinud konflikt ei ole firma positsiooni oluliselt nõrgestanud. Hansa Investments on omamoodi garantiiks. Ühinemise nurjamisega on ta võtnud enda kanda riski, mis võib EMV väärtust tõsta.

Hetkel kuum