20. mai 1998 kell 22:00

EL loobub maksuvabast kaubandusest

Euroopa komisjoni ühisturuvoliniku Mario Monti sõnul ei pea tavaeurooplased järgmisest aastast enam maksma «subsiidiume» liikmesriikide vahel reisivatele ELi priviligeeritumatele kodanikele. «Sellega on vaikiva enamuse huvid kaitstud väga hääleka vähemuse eest,» ütles Monti.

Rahandusministrid lükkasid tagasi Iirimaa ettepaneku viivitada maksuvaba kaubanduse kaotamisega seni, kuni valmib uurimus selle mõjust tööhõivele. Iirimaa üleskutset toetasid vaid Prantsusmaa, Saksamaa ja Hispaania.

Küll aga nõustus Euroopa komisjon arutama ELi vahendite kasutamist maksuvaba kaubanduse kaotamise tagajärgede pehmendamiseks laeva- ja lennufirmadele ning jaekaupmeestele.

Otsus puudutab 15 EL riigi vahelisi lende ja reise. Blokivälistesse riikidesse suunduvatel reisidel maksuvabadus säilib.

Lennu- ja laevafirmad ning ametiühingud on otsuse vastu teravalt protestinud, väites, et see muudab reisimise kallimaks ning suurendab tööpuudust.

Iiri majandus kannatab otsuse mõjul tunduvalt rohkem kui näiteks Soome, mis võib kasutada Ahvenamaa eristaatust või suunata osa reise läbi Eesti.

Silja Line'i usaldusisik Maj-Britt Martin jagas teisipäeval ELi hoone ees lendlehti. «Meie eesmärk on jätkata tax-free müüki. Kui see lõpetatakse, võivad reisid näiteks Vaasasse sootuks kaduda, sest sealset liiklust ei ole võimalik suunata läbi Ahvenamaa või Tallinna,» ütles ta.

Brüsselis Euroopa Liidu peakorteri juures toimunud meeleavaldusel osalejad väitsid, et otsus läheb blokile maksma 150 000 töökohta. Selle väite pareeris komisjon vastusega, et kauplemine lennuväljadel ja sadamates jätkub ka edaspidi. Euroopa maksuvaba kaubanduse maht on 6,4 miljardit dollarit aastas. TT-ÄP-BNS

Hetkel kuum