20. mai 1998 kell 22:00

Liitumised Põhjala energiaturul

Tehinguga, mille maksumuseks on 628 miljonit dollarit, liidab IVO oma tütarettevõttega Rootsi suuruselt kolmanda energiatootja. Uue kompanii nimeks saab Nya Birka Kraft.

Veel teatati sellel nädalal Suurbritannia kompanii Eastern Group plaanist osta vähemusosalus Soome Savon Voimas. Tehingu tingimusi esialgu ei avalikustatud, kuid eelteadete järgi on Briti kompaniil edaspidi võimalus oma osalust suurendada.

Mõlemad tehingud kõnelevad piiriüleste tehingute sagenemisest Põhjala energiaturul pärast selle avamist vabale konkurentsile 1996. aastal.

Rootsis on kanda kinnitanud mitu suurt rahvusvahelist energiakompaniid, nagu Electricite de France ja Saksamaa Preussen Elektra.

Suurbritannia Eastern on esimene kompanii väljastpoolt Skandinaaviat, mis tuleb Soome turule.

IVO ja Stockholm Energi ühinemisega tekib energeetikagrupp, mille aastane kogukäive on 12,9 miljardit Rootsi krooni (23 mld EEK). Sellega on grupp järele jõudmas Rootsi suuruselt teisele energiafirmale Sydkraft.

«See liitumine teeb meist kolmanda tegija Rootsi energiaturul ning annab meile paraja suuruse efektiivseks konkureerimiseks,» ütles IVO juht Kalervo Nurmimäki.

Stockholm Energi ja Gullspångi liit on üks osa IVO-Neste maagaasi puudutavast arengukavast. Seni moodustas maagaasi tarbimine Rootsis vaid neljandiku Soomes tarbitavast kogusest. Uuest kompaniist võib saada sillapea gaasitarbimise laiendamiseks.

Stockholm Energid tahtis erastada ka Rootsi suurim energiatootja Vattenfall, mis jäi pakkumises kaotajaks.

See ei olnud energiatootjale aga ainus halb uudis. Lisaks otsustas reitinguagentuur Standard & Poor's alandada Vattenfalli reitingut seoses konkurentsi tihenemisega Põhjala energiaturul. FT-KL-ÄP

Hetkel kuum