20. mai 1998 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Läti sadamate tulevikuväljavaated on head, kui riik suudab endale kindlustada läbi Kasahstani ja Venemaa Euroopasse veetava Hiina transiidi, ütles Läti transpordiminister Vilis Kristopans, naastes Kasahstanist TransEuroAsia 98 konverentsilt.

Läti on muude maadega võrreldes konkurentsivõimeline, ütles Kristopans, nimetades eelisena uut raudteeseadust, mis muudab raudteeveod efektiivsemaks.

Hiinal on kõige kasulikum vedada oma kaubad raudteed mööda Balti riikidesse ning sealt edasi mööda mereteed. Kesk- ja Ida-Euroopa maanteed on üle koormatud ning meretransport on odavam.

Hiina ja Euroopa kaubavahetuse maht on 50 mld dollarit aastas. BNS

Maailma kaubandusorganisatsiooni ministrite konverents otsustas elektroonilist kaubandust järgmise aasta jooksul mitte maksustada.

Aasta lõpul toimuvaks ministrite järgmiseks kohtumiseks loodetakse välja töötada kava Interneti kaudu müüdavate kaupade ja teenustega tehtavate tehingute reguleerimiseks. REUTERS-ETA

Venemaa parlamendi ülemkoda kiitis eile heaks paljukritiseeritud maakoodeksi, mis peaaegu keelustab põllumajandusliku maa ostu ja müügi.

President Boriss Jeltsini esindaja sõnul kavatseb president kasutada maakoodeksi suhtes oma vetoõigust, sest koodeksi mitmed sätted on vastuolus Venemaa konstitutsiooniga.

Parlamendi arvates on põllumajandusmaa ostu ja müüki vaja piirata, et vältida maa muutumist spekulatsiooniobjektiks. REUTERS-ETA

Prantsuse naftafirma Total International on valmis investeerima kuni 50 miljonit dollarit Riia sadama arendamisse, teatas firma esindaja kohtumisel Läti presidendi Guntis Ulmanisega.

Totalil on Riia sadamas juba oma naftaterminaal, kuid firma soovib tegevust laiendada. DPA-LETA-ETA

Venemaa peab ühinema maailma kaubandusorganisatsiooniga sellel aastal, ütles president Boriss Jeltsin.

Jeltsin ütles, et Venemaa mõjuvõim maailmas on järsult kasvanud pärast eelmise nädalavahetuse G8 tippkohtumist ning kutsus valitsust üles seda edu kasutama. INTERFAX-BNS

Euroopa Liidu statistika järgi on Rootsi Euroopa Liidu kalleim riik, teisel kohal on Taani ja kolmandal Soome. Madalaimad elamiskulud on Portugalis, Kreekas ja Hispaanias.

Rootsis ulatuvad elamiskulud 28 protsendi võrra üle Euroopa Liidu keskmise. Euroopa komisjoni avaldatud hinnavõrdlus baseerub 1996. aasta andmetel.

Haridus ja alkohol maksavad Euroopa Liidu kalleima hinnatasemega riikides ligikaudu kolm korda rohkem kui odavaima hinnatasemega riikides.

Taanis on Euroopa kalleim toit, Soomes aga Euroopa kalleim alkohol. Luksemburgis on Euroopa kalleimad rõivad ja Itaalias mööbel. HS- ETA

Hetkel kuum