20. mai 1998 kell 22:00

Pank avastas pettuse hilja

Eesti viimase aja suurim finantsskandaal kogub hoogu

«Nõukogu küsis, kas Hoiupank on Daiwa laenuga seotud, ning nemad vastasid eitavalt,» nentis Jaaksoo.

«Veebruaris saabus arusaam, et keegi pidi tagama,» lausus Helenius. Ta lisas, et Kilp ja Haller valetasid nõukogule korduvalt. «Teistelt Hoiupanga Töötajate ASi kuulunud juhatuse liikmetelt nõukogu ei küsinud Daiwa laenu kohta,» lausus Helenius. Ta lisas, et see oli ka põhjuseks, miks töö kaotasid Kilp ja Haller, aga mitte näiteks Üllar Jaaksoo, kes oli samuti tehingust teadlik ja jätkab praegu juhatuse esimehena.

Kinnitus selle kohta, et Hoiupank võttis Daiwa laenuga seoses kohustusi, tuli Heleniuse sõnul keskpangast

Aare Kilp ja Priit Haller said kokku pangast lahkumise eest 450 000 dollarit kompensatsiooni. Kilp sai 250 000 ning Haller 200 000. «Me leidsime, et võime purustada kahe inimese karjääriväljavaated,» ütles Helenius. Ta lisas, et summad maksti inimlikust aspektist lähtudes.

Ka Hoiupanga nõukogu liige Jonathan Harfield toonitas, et kuigi selline asjaolu on Eestis uudne, on mujal maailmas lahkumistasu makstud ka palju suurematesse finantsskandaalidesse segatud juhtidele.

Hoiupanga töötajate ASi esindaja Marcel Vichmann ütles eile BNSile, et Hoiupank sai suure kahjumi otseselt panga nõukogu süül, kes surus Daiwa laenu pandis olnud aktsiate omandamiseks läbi ebaseadusliku ja ebaratsionaalse tehingu.

Ta märkis, et Hoiupanga nõukogu kandis Daiwalt välja ostetud aktsiad omavoliliselt Hoiupanga Töötajate ASi kontolt Hoiupanga enda kontole üle. «Hoiupanga aktsiad on nii või naa Hoiupanga Töötajate ASi omad, ükskõik kelle arvel nad on,» rääkis Vichmann. «Kui kuidagi teistmoodi kokku ei lepita, nõuame loomulikult need aktsiad kohtu kaudu välja.»

Pärast tänahommikust börsiteadet Hoiupanga ja Daiwa panga suhetest langes Hoiupanga aktsia börsil esialgu 27%, päeva lõpuks jäi püsima 19 kroonile. HF Kapitali maakler ütles BNSile, et kui ühe aktsia kohta tuleb midagi negatiivset, siis paratamatult veab see kogu turu kaasa. «See, et Daiwa laenu tagamaad avalikustati, on hoolimata halvast sisust positiivne,» lisas ta.

Hetkel kuum