8. juuni 1998 kell 22:00

Flopiseade loeb kaarti

Smarty tehnoloogia avardab flopiseadme kasutusvõimalusi lugemaks erinevaid kiipkaarte. Tema peamiseks eeliseks on sobivus erinevate arvutitega, kompaktsus ja installeerimise lihtsus.

Smarty näeb välja nagu tavaline 3 1/2» flopiketas. Seadmesse asetatakse Smarty ainult smartkaardilt lugemise ajaks.

Smartyt on kompaktsuse tõttu kerge kaasas kanda, samuti ei pea installeerima täiendavat riistvara. Ta ei hõiva kaardipesi ega ühendusi ega vaja kaableid arvutiga ühendamiseks.

Smartyle on valmistatud mitmeid valmisprogramme:

Safeboot -- kasutajate kindlakstegemine ja arvutitele juurdepääsu reguleerimine koos andmekandja krüpteerimisega. Selleks kasutatakse 1024bitise võtmepikkusega RC5 algoritmi.

Paroolide järgiproovimine on mõttetu, kuivõrd kõik katsed registreeritakse smartkaardil ja kasutaja poolt määratud katsete arvu järel smartkaart blokeerub.

CryptoFolder -- üksikute failide ja kataloogide krüpteerimine, mis võimaldab luua tööjaamas või võrgu andmekandjatele krüpteeritud katalooge. Võtmehaldus toimub Smartys paikneva kiipkaardi vahendusel.

Smartkaardi tehnoloogial baseeruvate pangakaartide levikuga avarduvad Smarty kasutusvõimalused. Raha sisaldavate kiipkaartide lugemiseks saaks teiste kiipkaardilugejate kõrval kasutada ka Smarty lugejat.

Kiipkaardiga saab osta poes, maksta teenuste eest.

Süsteemi eelis tavapärase magnetkaardi ees on võimalus kasutada kiipkaarti raha hoidmiseks (elektrooniline rahakott), mistõttu ei ole tarvilik kontrollida iga tehingu järel raha olemasolu pangakontol.

Teenuse või kauba eest tasuja kiipkaardi pealt kantakse vajalik summa maha ja lisatakse saaja kiipkaardile.

See annab võimaluse tasuda teenuste eest kohtades, kus online-ühenduse pidamine oleks kulukas või võimatu.

EKSPERTHINNANG Jüri Kaljundi

AS Stallion Flopiseadmesse sobiv Smarty on lihtsaim ja odavaim võimalus õpetada ostetud personaalarvutile protsessorkaardiga suhtlemist. Samas võimaldavad nad turvalisemaks ja mugavamaks muuta mitmeid elualasid.

Firmasisestes infosüsteemides tasuks taolistele lugejatele mõelda juba täna.

Probleemiks on hetkel üldtunnustatud standardite puudumine protsessorkaartide maailmas ning vastava rakendustarkvara vähene levik. Ka moodustab Smarty hind suure protsendi kogu arvuti hinnast.

Panganduses ja riiklikul tasemel võib protsessorkaardil põhinevate lahenduste tekkimist oodata alles aasta-kahe jooksul. Selle aja peale aga asenduvad flopiseadmesse käivad lugejad uue arvutiga kaasa müüdava või klaviatuuris paikneva kaardipesaga.

Hetkel kuum