11. juuni 1998 kell 22:00

Saksamaalt sõidukit ostes kehtivad kindlad reeglid

(vt ka ÄP 15.05.98)

Sõiduki eksportimiseks Saksamaalt peab sõiduki ostu-müügi vormistamise asukoha vastavale ametile tegema sõiduki eksportnumbrimärkide taotlemise avalduse (neid numbrimärke nimetatakse ka tollinumbriteks).

Tollinumbri saamise eeltingimus on ekspordikindlustuse lepingu sõlmimine, mille jaoks vajaliku vormi võite saada igast Saksamaa autoklubi ADAC filiaalist. Leping (ARISA) sõlmitakse kehtivusajaga alates 15 päevast kuni 12 kuuni.

15 päeva kehtiv kindlustus maksab 149 Saksa marka (1192 krooni). Kuu aega kehtiv kindlustus läheb maksma 297 Saksa marka (2376 krooni) ja see kindlustus kehtib kõigis Euroopa riikides.

Eksportimiseks mõeldud sõiduki registreerimisnumbrid antakse välja ainult sõidukitele, millel on kehtiv tehnilise ülevaatuse märge.

Sõiduki kasutamisloa saamiseks peab kaasa võtma järgmised dokumendid:

- kahepoolne kollane ARISA-kindlustuse kaart;

- sõiduki tehniline pass või tõend sõiduki arvelt mahavõtmise kohta;

- eksportija isikut tõendav dokument (originaal) või tema volitus või volituse koopia.

Väljaveo luba, rahvusvaheline sõiduki tehniline pass ning registreerimisnumbrid maksavad kokku ligikaudu 140 Saksa marka.

Sõidukeid, mis viiakse Saksamaalt välja isiklikuks otstarbeks eraisikute poolt ning mis on varustatud eksportnumbritega, ei pea väljaveopiiril registreerima. Kuid sellel riigipiiril, kus sõiduk väljub Euroopa Liidu liikmesriikidest, võidakse sõidukile vormistada nn standardne dokument, mida kasutatakse hiljem statistilistel eesmärkidel.

Kui müüjaga sõlmiti leping käibemaksu tagastamise kohta, peab piiril võtma templi väljavedu kinnitavale dokumendile.

Kui teel sihtkohaks olevasse riiki tuleb ületada mõne teise Euroopa Liitu mittekuuluva riigi piir, on võimalik, et peab tasuma maksu, mis garanteerib, et sõiduk ei jää illegaalselt selle riigi territooriumile. Riigist väljudes makstakse see summa tagasi.

Sihtpunkti riiki jõudes peab piiril registreerima sõiduki riiki sissetoomise. Probleemide ärahoidmiseks tuleks eelnevalt vastavatest ametitest (toll, maksuamet jt) välja uurida nõuded ja piirangud sõidukite sisseveoks ja samuti vajalike maksete suurused.

Hetkel kuum