17. juuni 1998 kell 22:00

Mida arvestada firmasse faksi ostmisel?

Enne faksi ostmist tuleb firmas selgeks teha, kui suur on eeldatavasti faksi koormus ja milliseid funktsioone peaks uus masin teie kontoris täitma hakkama.

Faksid on arenenud polüfunktsionaalsuse suunas. Paljudel kaasaegsetel bürookombainidel on koopiamasina, skanneri, automaatvastaja, telefoni ja printeri kõrval ka faksi funktsioon.

Faksid jagunevad termopaberifaksideks ja tavapaberifaksideks. Termopaberifaks väljastab dokumendi õhukesel termopaberil, millel olev tekst mõne aastaga tuhmub ja muutub loetamatuks. Seetõttu on termopaberil dokument raskesti arhiveeritav. Termopaberil faksi pikaajaliseks säilitamiseks tuleb see ümber paljundada. Paberi omahinnale lisanduvad seega säilitamiskulud.

Tavalist kontoripaberit kasutavad tavapaberifaksid jagunevad omakorda laserfaksideks, tindipritsfaksideks ja termosiirdefaksideks.

- Laserfaksiga saavutatakse lehe madalaim omahind ja parim kvaliteet. Kuid lasertehnoloogiat kasutavad faksid on suhteliselt kallid.

- Tindipritsfaksid väljastavad dokumendi tavalisel paberil, selle kvaliteet säilitamisel ei halvene. Kujutis moodustatakse paberile väikestest värvainetilkadest. Kuna tint võib laiali valguda, siis kardavad tindipritsfaksi paberid niiskust.

- Termosiirdefaksi lehe hind on kõrgem ja kvaliteet jääb alla laserfaksi omale. Termosiirdefaks kasutab kujutise ülekandmiseks tavalisele paberile musta termokilet, mis meenutab kopeerpaberit. Vastavalt kujutisele kuumutab aparaat kilet vajalikest kohtadest ja surub seda vastu paberikassetist võetud tavalist paberit. Termosiirdefaksist väljastatavad dokumendid niiskust ei karda. Tindikassetist on termokile kallim.

Eesti tingimustes on hea, kui faksil on veaparandusfunktsioon. Edastusvigade korral saadetakse siis dokument uuesti. Lisafunktsioonidest on olulised mälu, millest on kasu voolukatkestuse või paberi lõppemise korral; kell, mis võimaldab saata faksi just teile sobival ajal; grupivalimine, mille abil saab materjali saata korraga mitmele ühte gruppi sisestatud adressaadile.

Faksi ostmisel tuleb mõelda ka tulevikule. Peab olema tagatud masina kiire hooldus ning varustamine kulumaterjalide ja varuosadega.

Hetkel kuum