28. juuni 1998 kell 22:00

Jaapan teeb arglikke reformikatseid

Reedel tugevnes dollari kurss jeeni suhtes taas ning jõudis Aasia turgudel 142,98 USD/JPYni, s.o tasemeni, mis oli viimati enne USA ja Jaapani 17. juuni koordineeritud interventsiooni. Ülemine vastupanupiir 143 jeeni tasemel paistab olevat küllaltki tugev ning valuutakauplejad ruttasid sel tasemel kiirelt kasumit võtma. Jeeni edasist langust peatas oluliselt ka uudis kahe Jaapani suurpanga, Sumitomo Trust & Banking Co ning Long-Term Credit Banki ühinemisest.

Pankade võimalikus ühinemises nähakse sammu saareriigi panganduse korrastamise suunas ning Tokios väljatöötatud üldise plaani testvarianti. Et pankade olukord halbade laenude suhtes on halb, kinnitas reedel peetud kõnes ka Jaapani mõjuvõimas aserahandusminister Eisuke Sakakibara, kes väitis, et halbade laenude tegurit ei tohi mitte mingil juhul alahinnata. Samas üks pankade ühinemine ei suuda ilmselt jeeni edasist langust peatada. Tänaseks juba avaldatud Jaapani Panga majanduskliimat iseloomustav nn Tankani raport tuleb analüütikute sõnul väga halb. E. Sakakibara toonitas samuti, et Jaapan on esimeses pärastsõjaaegses majanduskriisis. Niikaua kui turgudele ei saabu kindlat signaali efektiivse rahandusreformi kohta, tuleb karta interventsiooni.

Viimane küll tuli, aga hoopis teise kandi pealt. Diilerite sõnul müüs nii USA kui ka Jaapani keskpank dollarit Lõuna-Aafrika randi vastu. Keskpangad ise keeldusid uudist kommenteerimast.

Venemaa keskpank tõstis refinantseerimismäära seniselt 60 protsendilt 80-le.

Hetkel kuum