23. juuli 1998 kell 22:00

Moody's: Hansapank endisest riskantsem

Ühispank sai Moodys'e reitinguagentuurilt esimese hinde

Moody's andis esmakordselt ka reitingu Eesti Ühispangale, kes sai pikaajaliste võlakohustuste reitingu Baa3, lühiajaliste võlakohustuste reitingu P-3 ning finantstugevuse reitingu D, viimane neist on nõrgem kui Hansapanga oma.

Agentuur teatas, et Hansapanga liitumisjärgset reitingut alandati põhjusel, et Hoiupank oli nõrgem pank ning Hoiupank oli saanud 225 mln krooni kahjumit seoses Daiwa laenuga. «See alandas mõnevõrra Hoiupanga kapitalibaasi,» märkis Moody's. Reitinguagentuur lisas, et peale finantstagajärgede näitas see välja ka lünki Hoiupanga juhtimises. Samuti väljendab muutus Eesti rahaturu jätkuvalt suurt kõikumist, mis mõjub negatiivselt kogu pangandussektori finantstulule ning seab küsimärgi alla panga varade kvaliteedi, seisis agentuuri teates.

Moody's on siiski arvamusel, et Hansapanga ja Hoiupanga ühinemisel tekkinud uuel pangal on eelised Balti pangandusturu konkurentsis ning see võimaldab vähendada tegevuskulusid. «Samas võib pankade ühinemisel keeruliseks küsimuseks osutuda kahe erineva ärikultuuri ühildamine ja dubleerivate funktsioonide kaotamine,» tõdes reitinguagentuur.

Kommenteerides Hansapanga reitingu alandamist ütles Ühispanga juhatuse esimees Ain Hanschmidt, et see ei tekita probleemi, sest reiting jäi edasi investeerimistaseme reitinguks. «On positiivne, et Moody's näitab, et Eestisse tasub investeerida, samas Venemaale aga mitte,» sõnas ta. Hanschmidt lisas, et pärast ühinemisi Eesti pangandusturul lähevad ka hinnangud paremaks.

Hansapanga finantsdirektor Erkki Raasuke ütles, et reitingu alandamine avaldab mõju, kuid vähe. «See oli ootuspärane, ning me suhtume sellesse isegi positiivselt, sest teadmatuse ajajärk on möödas,» sõnas Raasuke.

Hetkel kuum