24. august 1998 kell 22:00

Swedhansapank -- hea stsenaarium

Hansapanga aktsia hinda jõudsalt kergitanud Swedbanki ostusurve taga näevad analüütikud Swedbanki soovi Hansapank üle võtta. Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis on öelnud, et praegu ei peeta kellegagi läbirääkimisi, ent septembris hakatakse tõsiselt mõtlema strateegilise partneri peale.

Äripäeva arvates ei ole selles midagi halba, kui Swedbank Hansapanga endaga liidab. Pigem vastupidi -- see mõjub Eesti majanduskliimale hästi.

Hansapanga ja Swedbanki liitumine annaks Balti pangandusturule tugeva ja tõsiseltvõetava välismaise tegija, keda seni siin ei olnud.

Swedbank on Eesti turgu jälginud juba pikemat aega. Kolm võimalust, mis tal Hansapanga aktsiaid ostes on -- omada otsustavat osalust, omada aktsiaid kui atraktiivset finantsinstrumenti või pank üle võtta -- on kõik kasulikud investeeringud. Hansapanga ülevõtmiseks on tema suhtelise odavuse tõttu praegu ka soodus aeg.

Võltsrahvuslike ahastavate juttude aeg Eestimaa mahamüümisest peaks olema möödas. Näiteks Marat ning Rakvere lihakombinaat ainult võitsid uue suuromanikuga, saades juurde lisakapitali ja -oskusteavet.

Kasu oleks ühinemisest ka Hansapanga klientidele. Kapitaliseeritusprobleemide tõttu on Hansapank praegu laenuandmisega üsna kitsi. Swedbankiga liitumisel saaks laenuressursimure leevendust.

Miinusena võib eeldada laenutingimuste karmistumist, sest Skandinaavia pangad on konservatiivsemad. Nii aga selekteeruvadki välja täpsemad ja elujõulisemad äriplaanid.

Peale suurema raharessursi mõjuks liitumine hästi ka psühholoogiliselt. Swedbanki ühemõtteline tulek Eesti turule annaks positiivse signaali välisinvestoritele. Eriti mõjus tõuge oleks see muidugi Skandinaavia ettevõtjatele, kelle usaldus Eesti vastu kasvaks. Eestisse tasub investeerida ja Eestis on, mida osta.

Välisinvestorite suurenenud huvi annab omakorda võimaluse Eesti kiratseval ja unisel aktsiaturul jälle jalad alla saada ja ülesmäge minema hakata. Juba praegu on rootslaste ostuhuvi aidanud vähendada Venemaal toimuva mõju meie aktsiaturule.

Hansapanga aktsionäridest saavad efektiivsema Swedbanki aktsionärid. Skandinaavias maksavad edukad ettevõtted ka omanikele korralikke dividende.

Pank jääb pangaks, olenemata sellest, kus riigis ta asub või kellele kuulub, kannab ta siis Hansapanga, Swedhansapanga, Estswedpanga või millist nime iganes. Kui see Eesti majanduse arengule kasulik on, on ta omal kohal.

Hetkel kuum