3. september 1998 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Briti-Hollandi naftakontsern Royal Dutch/Shell ja USA Texaco kirjutasid eile alla koostöölepingule, mis näeb ette ühisfirma loomise Euroopas, mis hakkab tegelema naftasaaduste tootmise ja turustamisega.

Shell saab loodavas ettevõttes 88% ja Texaco 12%.

Shellil ja Texacol on juba ühisettevõte USAs. Shelli esindaja rõhutas, et Shelli ja Texaco liitumine ei ole kavas, kuigi kuuldused on liikvel, eriti pärast British Petroleumi ja Amoco liitumist läinud kuul. REUTERS-ETA

Norra naftakontserni Statoil investeeringute maht kolme Balti riiki ulatub sajandivahetuseks 120 miljoni dollarini, ütles Statoili asepresident Peter Mellbye.

Mellbye ütles Läti-Norra äriseminaril, et Statoil tahab avada 2001. aastaks 40 bensiinijaama 12 Läti linnas. Praegu on Lätis 29 bensiinijaama ning firma kontrolli all on umbes 16 protsenti Läti kütuseturust.

Statoilil on märkimisväärne turuosa ka Eestis ja Leedus. BNS

Norra Hakon Group tahab avada kaubanduskeskused ka Eestis ja Leedus, kuid grupi keskus jääb endiselt Riiga, ütles grupi president Peter Ruzicka Läti-Norra äriseminaril.

Ta märkis, et Hakonil võiks olla Lätis 25--30 kaubanduskeskust, neist 15 Riias. BNS

Venemaa kriis mõjutab ELi laienemisplaane ainult osaliselt, väitis eile ELi välissuhete volinik Hans van den Broek.

Koos Euroopa komisjoni esimehe Jacques Santeriga antud pressikonverentsil kinnitas van den Broek, et liidu liikmekandidaatide majandus on kindlal alusel ja investorite usalduse kaotust pole põhjust karta.

Asjaolu, et need riigid on edasi liikunud, samal ajal kui Venemaa ei ole, näitab, et Venemaa-stiilis kriis neid ei ähvarda. REUTERS-ETA

Valgevene rubla kurss kukkus eile Valgevene välispankadevahelisel valuutabörsil dollari suhtes 30%, tasemeni 230 000--260 000 rubla dollari eest.

Viimase kahe nädalaga on Valgevene rubla nõrgenenud ligi 70%.

Ühe kohaliku pangajuhi sõnul valitseb turul paanika, mis tähendab Valgevene rubla lõppu. Langus on eelkõige tingitud raha juurdetrükkimisest. REUTERS-ETA

Hetkel kuum