15. september 1998 kell 22:00

Norra pangad liitumas

Uue suurpanga bilansimaht on 300 mld Norra krooni (540 mld Eesti krooni). Seni Norra suurima panga Den norske Banki (DnB) bilanss on ca 250 mld krooni.

Uue suurpanga juhatuse esimeheks saab Postbankeni juhatuse esimees ning riikliku telesidekontserni Telenordia juht Tormod Hermandsen. Uue panga tegevjuhiks saab aga Kreditkasseni senine juht Tom Ruud.

Analüütikud kiidavad ühinemisplaanid heaks, pankade tegevuses on vähe kattuvust ning uuel pangal oleks nii tugev kapitalibaas kui tihe pangakontorite võrk.

Norra finantssektori konsolideerumist kiirustavad tagant pankade liidud Soomes ja Rootsis, mille kõrval Norra pankade mastaabid on tagasihoidlikud. Põhjala suurpankade pingereas leiab Norra suurima panga DnB alles kaheksandalt kohalt.

Analüütikute hinnangul on Norra finantsstruktuuri konsolideerumist seni takistanud riigi suur osalus finantsasutustes. Norra riigile kuulub enam kui 50% Den norske Banki ja Kreditkasseni aktsiatest. Pangad läksid riigi omandusse 1990. a panganduskriisi ajal. Norra parlament on vastu võtnud otsuse riigi osalust kolmandikuni vähendada.

«Finantsasutuste rohkus Skandinaavia turul sunnib konsolideeruma. See on vajalik, et konkureerida nii Euroopa kui Ameerika suurpankadega,» kommenteeris üks analüütik.

Rootsi SEB võttis kevadel üle Trygg Hansa ning mullu oktoobris ühines Rootsi Nordbanken Soome suurima panga Meritaga regiooni suurimaks grupiks MeritaNordbankeniks.

Norra pankade ühinemise peab kinnitama konkurentsiamet. Ehkki uue pangagrupi varade maht on vaid kolmandik Skandinaavia suurima panga bilansist, võivad kodumaiste klientide huvid ühinemisele takistuseks saada. AP-NA-BNS-ÄP

Hetkel kuum