4. oktoober 1998 kell 22:00

EVEA Pank loodab tegevuse taastada

EVEA Panga juhatuse aseesimees Anatoli Beilinson ütles laupäeval, et pank peab läbirääkimisi Ameerika investoritega, kes osaleksid uue 12,5 miljoni aktsia märkimises ning tooksid panka 125 miljonit krooni täiendavat kapitali.

«Ma ei saa öelda, kes on need investorid, me peame praegu nendega läbirääkimisi ning 17. oktoobriks, kui toimub aktsionäride erakorraline üldkoosolek, peaks olema nendega kokkulepe saavutatud,» rääkis Beilinson. Tema sõnul on EVEA Panga juhatus seisukohal, et pank saab jätkata iseseisvana.

Eesti Ühispanga president Ain Hanschmidt ütles eile, et Eesti Pank käitus EVEA Panga puhul õigesti, sest resoluutne käitumine on parem kui venitamine. «Kui pank pole likviidne, siis ajaga läheb asi hullemaks. Ni?ipankadel on praegu raske,» leidis ta.

«Pank on likviidne ja maksuvõimeline, kõik meie kliendid on oma raha kätte saanud,» ütles Beilinson. Panga juhatuse teatel olid ainult riigikassaga läbirääkimised deposiidi pikendamiseks ning kokkulepe oli peaaegu saavutatud. Riigikassal oli EVEA Pangas kokku 60 miljonit krooni. 5 miljoni kroonise deposiidi tähtaeg pidi kukkuma sellel nädalal.

Aili Ohlau riigikassa avalike suhete talitusest teatas reedel, et kohe pärast tõrke tekkimist panga poolt raha tagasimaksmisel lõpetas riigikassa raha paigutamise EVEA Panka.

Anatoli Beilinson ütles, et Eesti Pank tundis panga saatust hinnates muret eurovõlakirjade pärast, mis olid EVEA Panga bilansis. «Mitte ühtegi ettekirjutust selle kohta, et neid võlakirju tuleb bilansis ümber hinnata, ei tulnud,» sõnas Beilinson. Need olid Venemaa võlakirjad, mis osteti suvel, kui Vene kriisi veel ei olnud tekkinud.

«Võlakirjad olid dollarivõlakirjad, mitte rubla omad,» kinnitas Beilinson. Ta lisas, et nendel võlakirjadel riski ei olnud. «Meie seisukoht on, et olukord Venemaal stabiliseerub ning need võlakirjad jõuavad nominaalväärtuseni,» sõnas Beilinson. Ta lisas, et tähtaeg on pooltel võlakirjadel 2002. a ja pooltel alles 2007. a.

Reedel EVEA Panga ees seisnud ülikonnas juudi härra oli väga pahane pankroti peale. «See tähendab seda, et meil ei ole riiki,» ütles ta. «Meil on banaanivabariik, meil pole mitte mingisugust kindlustunnet,» oli härra ärritunud.

Hetkel kuum